ZALOGUJ SIĘ

Zwierzęta domowe - przydatne słówka

04.10.2021

Powrót do listy wpisów

Zwierzaki to wdzięczny i popularny temat rozmów, dlatego słownictwo z nimi związane przyda się zawsze. Wiesz, jak po angielsku opowiadać o swoim pupilu, jego pielęgnacji czy niezbędnych akcesoriach? Przeczytaj wpis i obserwuj uważnie nasze social media, bo właśnie tej tematyce poświęciliśmy cały tydzień w eTutorze.

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez zwierząt domowych (pets). Najpopularniejsze to oczywiście psy i koty i to na nich skupimy się w dzisiejszym wpisie. Posiadanie zwierzęcia wiąże się oczywiście z licznymi obowiązkami, ale miłośnicy zwierząt uwielbiają opiekować się (look after ) swoimi pupilami - bezwarunkowo.

Can you look after my dog while I’m away?
Czy możesz zaopiekować się moim psem, gdy mnie nie będzie?
I found this kitten on the street. I have to look after it.
Znalazłem tego kociaka na ulicy. Muszę się nim zaopiekować.

Pies czy kot - oto jest pytanie

Podobno ludzie dzielą się na psiarzy i kociarzy. W filmie animowanym Sekretne życie zwierzaków domowych jedna z głównych bohaterek, kotka Chloe, mówi: And dog people do weird, inexplicable things. Like... they get dogs instead of cats., czyli: Miłośnicy psów robią dziwne, niewytłumaczalne rzeczy. Na przykład… kupują psy zamiast kotów. No właśnie, niektórzy uwielbiają psy, a dla innych najwspanialszymi zwierzętami na świecie są koty (i często jedni nie rozumieją fascynacji drugich). Miłośnik psów to po angielsku dog person , a kotów - cat person . Oczywiście, jeśli mówimy o nich w liczbie mnogiej, person zastąpimy rzeczownikiem people.


Julia: Wolę koty niż psy. Jestem kociarą.

cat person - miłośnik kotów, kociarz, kociara
dog person - miłośnik psów, psiarz, psiara

Zarówno psy, jak i koty potrzebują pielęgnacji. Wiele ras psów wymaga, by regularnie strzyc (trim ) ich sierść. W przypadku niewychodzących kotów domowych warto też pamiętać, by regularnie przycinać im pazury (claws ). Jeśli o tym zapomnimy, możemy boleśnie odczuć to na własnej skórze.


Julia: Twój kot jest uroczy!
Robert: To prawda, ale… naprawdę muszę przyciąć mu pazury!

claws - pazury
to trim - przycinać, strzyc

Zwierzęta domowe - przydatne słówka

W przeciwieństwie do kotów, psy potrzebują spacerów i solidnej dawki ruchu poza domem. Wyprowadzić psa to po angielsku walk the dog . Do tego przyda nam się smycz - leash . Niektórzy wyprowadzają psy sąsiadów za opłatą. Osoby, które dorabiają w ten sposób to  dog-walkers.

It’s your turn to walk the dog.  
Twoja kolej, by wyprowadzić psa.
If you go to the park, remember to keep the dog on a leash.
Jeśli pójdziecie do parku, pamiętaj, by trzymać psa na smyczy.


Julia: Po co ci trzy smycze?
Robert: Wyprowadzam dziś psy sąsiadów.

leash - smycz 
walk the dog - wyprowadzać psa

Poza smyczą, nie możemy zapomnieć o obroży (collar ) dla psa. Warto przyczepić do niej zawieszkę ze swoim nazwiskiem i numerem telefonu. To pomoże nam znaleźć pupila, jeśli zerwie się ze smyczy i zgubi na spacerze.


Robert: Przepraszam, czy widziałaś mojego psa? Jest mały, czarny i ma niebieską obrożę.

Teraz żaden small talk o domowych zwierzakach Ci nie straszny. Pamiętaj jednak, aby dodać wszystkie słówka do powtórek i regularnie do nich wracać, bo w przeciwnym razie szybko się ulotnią. 

SŁÓWKA DO POWTÓRZENIA

Swoje słownictwo możesz także regularnie poszerzać na naszym kanale YouTube, gdzie widzisz i słyszysz, jak danego wyrażenia użyć w kontekście i jak je wymówić. Filmy są krótkie, przepełnione przykładami i humorem, więc naprawdę warto tam zajrzeć.

MUST SEE:
Idiomy z piosenek, cz. 1
Wyrażenia z liczbami (onesie, quarter, fiver)
British vs American English - różnice w słownictwie

Jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału eTutora, zrób to koniecznie. Nowe filmy publikujemy zawsze w co drugi poniedziałek. 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij