ZALOGUJ SIĘ

“Do” i “make” - czym się różnią i jak ich używać

05.07.2021

Powrót do listy wpisów

Bez do i make raczej nie poradzilibyśmy sobie w angielskim. To jedne z tych czasowników, które pojawiają się w mowie i piśmie najczęściej. Warto wiedzieć, co je różni, bo chociaż oba tłumaczymy na polski jako “robić”, to nie możemy używać ich zamiennie.

Wybór czasownika “robić”, czyli do  i make , zależy od kontekstu. Jeśli chcesz powiedzieć, że robisz kawę albo robisz postępy w nauce, użyjesz innego czasownika niż wtedy, kiedy chcesz poinformować, że robisz zakupy albo… nic nie robisz :) Zapewne większość z Was używa tych dwóch czasowników poprawnie, choć możliwe, że robi to instynktownie i tak naprawdę nie wie, czym ten wybór jest podyktowany. Warto więc zrobić szybką powtórkę z różnic między do i make. Obejrzyj film i sprawdź, czy używasz ich poprawnie i czy znasz wszystkie konteksty, w których można je zastosować.

KIEDY DO, A KIEDY MAKE - SPRAWDŹ!

Pozostając jeszcze w temacie problematycznych czasowników - masz czasem wątpliwości, czy użyć say, czy może jednak tell? Jeśli wahasz się choć odrobinę, koniecznie obejrzyj nasz filmik poświęcony angielskim czasownikom opisującym czynność mówienia. Say, tell, speak i talk nie będą miały już przed Tobą tajemnic.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij