ZALOGUJ SIĘ

Angielskie słownictwo na sylwestra

31.12.2020

Powrót do listy wpisów

Chociaż tegoroczny sylwester będzie inny od dotychczasowych, przyda nam się garść angielskiego sylwestrowego słownictwa. Jeśli nie wykorzystamy go w tym roku, będziemy przygotowani na kolejne okazje.

Sylwester - szampan, fajerwerki, tańce i szalone imprezy do białego rana. Niestety dziś żegnamy stary rok (say goodbye to the old year) i witamy nowy (welcome the new year) w zupełnie innych okolicznościach. Ze względu na pandemię i koronawirusa, który niestety nie odpuszcza, musimy obyć się bez hucznego świętowania, a przynajmniej takiego w szerokim gronie. 
Nie traćmy jednak nadziei na szybki powrót do normalności i w oczekiwaniu na wszystkie przyszłe imprezy i sylwestrowe noce, zapoznajmy się z angielskimi słówkami i wyrażeniami idealnymi na te okazje.

Słownictwo sylwestrowe

Imprezę sylwestrową można zorganizować na własny koszt i zapewnić gościom wszystko, czego potrzebują albo zdecydować się na imprezę składkową - po angielsku nazywamy ją  potluck . Uczestnicy albo wpłacają określoną kwotę, która zostanie przeznaczona na smakołyki i trunki, albo każdy z nich przynosi coś ze sobą. Potluck to słowo charakterystyczne dla amerykańskiej odmiany angielskiego.

potluck – impreza składkowa (AmE)
Mary organizes a potluck every New Year’s Eve. 
Mary organizuje imprezę składkową w każdego sylwestra. 
This year we’re not having a potluck and we’re staying home.
W tym roku nie organizujemy imprezy składkowej i zostajemy w domu.

Składkowa czy nie - każda impreza może być przebierana. Impreza z motywem przewodnim lub impreza tematyczna to po angielsku theme party  - od słowa theme , czyli motyw przewodni lub temat.

theme party - impreza tematyczna
Let’s throw a theme party!
Zorganizujmy imprezę tematyczną!
I don’t like theme parties
Nie lubię imprez tematycznych.

Na imprezę, a już tym bardziej na tę sylwestrową, trzeba zapewnić odpowiednie dekoracje. Balony, czyli balloons (jeden balon to oczywiście balloon ) są obowiązkowe i oczywiście im ich więcej, tym lepiej. Jeśli chcemy powiedzieć po angielsku, że musimy napompować balony, powiemy: We have to inflate balloons. Inflate  to właśnie pompować lub nadmuchać. Oczywiście możemy tego czasownika używać nie tylko w kontekście balonów - napompować możemy również koło lub materac turystyczny.

balloons - balony
inflate - napompować, nadmuchać, nadmuchiwać
Hurry up! We have 100 balloons to inflate
Pospieszcie się! Mamy 100 balonów do napompowania
We finished inflating balloons just before they came. 
Skończyliśmy pompować balony tuż przed ich przyjściem.
 

Pozostałe sylwestrowe dekoracje, a tym samym sylwestrowe angielskie słówka, które warto powtórzyć to streamer , czyli serpentyna oraz confetti , które nie może oznaczać nic innego jak po prostu konfetti. Polską i angielską pisownię różni tylko jedna literka. Nie zapominajmy też o sparklers , czyli zimnych ogniach.

streamer - serpentyna, wstęga
confetti - konfetti
sparklers - zimne ognie
Buy some streamers and a pack of confetti
Kup jakieś serpentyny i paczkę konfetti
I’m sorry but we’ve run out of sparklers.
Przykro mi, ale nie mamy już zimnych ogni.

Sylwester po angielsku

Gdy zbliża się północ, rozpoczynamy odliczanie do nowego roku, czyli countdown . To słówko można łatwo skojarzyć z popularnym utworem The Final Countdown zespołu Europe.

countdown – odliczanie (do zera)
All guests started the countdown to midnight. 
Wszyscy goście zaczęli odliczanie do północy. 
Let’s start the countdown! 3…2…1… Happy New Year!
Zacznijmy odliczanie! 3…2…1… Szczęśliwego Nowego Roku!

Jak północ, to fajerwerki. Chociaż wiadomo, że są one często odpalane dużo wcześniej, nawet kilka dni przed sylwestrem, i kontynuowane także po nim. Fajerwerki to po angielsku fireworks . Jeśli chcemy powiedzieć, że odpalamy fajerwerki, użyjemy angielskiego wyrażenia let off fireworks lub set off fireworks. Natomiast pokaz sztucznych ogni (czy też fajerwerków) to po angielsku fireworks display .

fireworks - fajerwerki, sztuczne ognie
fireworks display - pokaz sztucznych ogni
let off fireworks / set off fireworks – odpalać fajerwerki, puszczać fajerwerki
Our kids love watching fireworks
Nasze dzieci uwielbiają oglądać fajerwerki
Don't let off fireworks near the house! 
Nie odpalaj fajerwerków obok domu!

W sylwestra trzeba dotrwać do północy - to sprawa honoru :). Nawet dzieci mogą tego dnia pójść spać wyjątkowo późno. Po angielsku chodzić późno spać, nie spać czy być do późna na nogach to stay up  lub stay up late .

to stay up / stay up late - chodzić późno spać, późno się położyć, nie kłaść się, nie spać, 
być do późna na nogach

Kids like New Year’s Eve because they can stay up late
Dzieci lubią sylwestra, bo mogą późno pójść spać
They stayed up late because they were watching TV. 
Oni nie kładli się do późna, bo oglądali telewizję.

Dzisiaj zamierzamy więc stay up late i powitać nowy rok hukiem otwieranego szampana!

Wszystkie sylwestrowe słówka i wyrażenia, których użyliśmy w tym tekście umieściliśmy na poniższej liście słówek. Wystarczy kliknąć w link, aby dodać je do powtórek.

PRZEJDŹ DO LISTY SŁÓWEK

Chcecie sprawdzić czy już je zapamiętaliście? Zajrzyjcie do naszego jeszcze nowego, ciepłego quizu! Możecie przetestować tam także Waszą wiedzę o sylwestrowo-noworocznych tradycjach w innych krajach. 

Nie zapominajcie też o naszej lekcji specjalnej Happy New Year!, która jest ponownie  dostępna dla wszystkich zupełnie za darmo do niedzieli.

Tradycyjne życzenia tego, aby nowy rok był lepszy od poprzedniego zawsze wydawały się trochę banalne. Mówiło się tak, kiedy brakowało weny albo nie było wiadomo, co jeszcze można dodać do wypowiedzianych już życzeń. Dziś odkrywamy sens tego oklepanego hasła na nowo, bo w tym roku trudno o bardziej trafne życzenia. Chyba jeszcze nigdy nie życzyliśmy sobie i innym tak szczerze i mocno, aby ten kolejny rok naprawdę okazał się lepszy. I właśnie tego życzymy Wam wszystkim! Szczęśliwego (lepszego i NORMALNEGO) 2021 roku! Bądźmy zdrowi, szczęśliwi i życzliwi dla siebie nawzajem.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Zgarnij GRATIS przy zakupie kursu angielskiegoSPRAWDŹ >>Zamknij