ZALOGUJ SIĘ

Małe kroki, czyli najlepsza metoda nauki języka

03.07.2020

Powrót do listy wpisów

Ile razy zdarzyło Ci się odkładać coś na później, czekając na lepszy moment? Czas spojrzeć prawdzie w oczy - idealne momenty nie istnieją. Zamiast odkładać swoje plany w nieszkończoność, zacznij wcielać je w życie już teraz. Razem z Andrzejem Tucholskim podpowiemy, jak to robić.

Prokrastynacja - to zjawisko, które polega na zwlekaniu, ociąganiu się i odkładaniu wszystkiego na później. Prawdopodobnie w oczekiwaniu na idealny czas :). Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się ociągać z realizacją swoich życiowych planów, dziś dowiesz się, co zrobić, aby nigdy więcej do tego nie doszło i aby nie zmarnować już ani jednego dnia!

Metoda małych kroków

Nieważne, czy chcesz nauczyć się haftować, programować strony internetowe czy mówić w języku obcym - zawsze wydaje Ci się, że masz na to za mało czasu, że lepiej poczekać aż sytuacja w Twoim życiu nieco się uspokoi i będziesz mieć mniej obowiązków. Wtedy już na pewno nic Ci nie przeszkodzi.
Oczywiście, możesz czekać na właściwy czas, ruszyć z kopyta i poświęcić całą swoją energię na realizację wyznaczonego wcześniej celu. Co więcej, może Ci się to faktycznie udać. Życie ma jednak to do siebie, że im dalej płynie, tym więcej zajęć, problemów i obowiązków się w nim pojawia :).

Zastanów się więc, czy naprawdę warto czekać. Na Twojej drodze zawsze może pojawić się kolejna przeszkoda - nadgodziny w pracy, remont mieszkania albo inny pożeracz czasu. Poza tym prawda jest taka, że większość przeszkód wymyślamy sobi sami. Wystarczy dobrze spriorytetyzować swoje plany i zastanowić się, jak zarządzać swoim czasem, aby móc wcielić w życie ten cel, na którym najbardziej Ci zależy. Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale też nikt nie każe Ci realizować go sprintem i w całości. Po prostu zacznij działać - bez odwlekania i marudzenia - i poczuj satysfakcję z tego, że, co prawda powoli, ale wdrażasz w życie swoje plany.

Metoda małych kroków, która zawsze zadziała

Jeśli chcesz nauczyć się jakiejś nowej umiejętności, tak naprawdę nie potrzebujesz idealnej stabilizacji i wolnego popołudnia każdego dnia w tygodniu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie. Kluczem jest regularność - aby opanować nową umiejętność, musisz ją wielokrotnie powtórzyć, wiadomo. 

Przykład: Załóżmy, że Twoim celem jest nauczyć się języka obcego w stopniu komunikatywnym. Udało Ci się wygospodarować kilka wolnych godzin. Przeznaczasz na naukę 2-3 godziny tygodniowo i starasz się wykonać jak najwięcej ćwiczeń, przeczytać jak najwięcej czytanek i zapamiętać setki słówek. Oczywiście, to MOŻE się udać. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że dopadnie Cię zmęczenie i zniechęcenie (za dużo wiedzy na raz), a w kolejnym tygodniu - jeśli w ogóle znajdziesz czas i chęć na naukę - okaże się, że nie pamiętasz ¾ materiału z tego poprzedniego.

Czy jest sens tak się męczyć? Zamiast polubić naukę języka, tylko się do niej zniechęcisz. Będzie kojarzyć Ci się z długimi godzinami nad książką, zmęczeniem i rozczarowaniem, bo poświęcisz na nią dużo czasu, a efekty nie będą zadowalające. Frustrację spotęguje jeszcze fakt, że samo przystąpienie do nauki poprzedzał długi czas oczekiwania - właśnie na ten idealny moment, który niestety okazało się niewypałem. 
Z nauką innych umiejętności będzie podobnie jak z językiem. Możesz uczyć się haftować cały weekend, wpatrując się w filmiki instruktażowe na YouTube i wyszywać, aż rozbolą Cię palce, ale nie nauczysz się tej umiejętności w kilka godzin ani nawet w kilka tygodni, jeśli nie będziesz jej regularnie ćwiczyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, skąd bierze się problem braku efektywności w nauce języka i jak go rozwiązać, sięgnij do naszego wpisu, w którym podpowiadamy, jak się uczyć.

Nauka języka małymi krokami

Jeżeli chcesz uczyć się języka obcego - czy to angielskiego, czy niemieckiego - nie czekaj na idealny moment (który może nigdy nie nadejść). Uwierz, że naprawdę nie potrzebujesz ogromnego nakładu czasu ani pieniędzy. Możesz uczyć się samodzielnie! Wystarczy skorzystać z aplikacji do nauki języka eTutor i uczyć się małymi krokami, po kilkanaście minut każdego dnia.

Takie krótkie sesje to idealna metoda nauki języka obcego - masz z nim częsty kontakt, codziennie poznajesz nowe słówka i zwroty, powtarzasz zrealizowany materiał. Te codzienne kwadranse, małe kroczki w nauce języka, które nie obciążą Twojego dnia, mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty.

TIP: Spróbuj uczyć się języka przez tydzień, po trochu. Oto plan na 7 dni nauki języka z eTutorem:
  1. Wykonaj jedną lekcję z kursu eTutor. Dodaj do powtórek nowe słówka i zwroty. Zajmie to ok. 15 minut. 
  2. Sprawdź się i wykonaj powtórki z poprzedniego dnia. To tylko 5 minut. 
  3. Wykonaj kolejną lekcję - nie więcej niż 15 minut. 
  4. Powtórz zgromadzone słówka z poprzednich dni i zagraj w jedną z gier językowych
  5. Wykonaj quiz językowy.
  6. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu z napisami w obcym języku. 
  7. Posłuchaj ulubionego wykonawcy i staraj się przetłumaczyć tekst piosenki, korzystając ze słownika Diki.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości - obejrzyj wideo Andrzeja Tucholskiego. Można się z niego dowiedzieć jeszcze więcej o wprowadzaniu zmian do swojego życia małymi krokami i o tym, dlaczego ta metoda jest tak uniwersalna.

Ponadto,  dla wszystkich fanów Andrzeja, którzy nie mają jeszcze konta na platformie eTutor, przygotowaliśmy bonus - 14 dni darmowego abonamentu na kurs angielskiego! Zajrzyj koniecznie na jego kanał i obejrzyj filmik o metodzie 1%! A później zostań z nim na dłużej, bo świetnie opowiada o psychologii na co dzień - zupełnie po ludzku i na luzie - a także podpowiada, jak wieść fajne życie :).

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij