ZALOGUJ SIĘ

Kosmos i Star Wars. Angielskie słownictwo nie z tej ziemi

07.05.2020

Powrót do listy wpisów

Ale kosmos! Znamy już reżysera nowych Gwiezdnych wojen, więc pora poznać trochę angielskich słów i wyrażeń w tematyce kosmosu i science fiction. A w nich nawiązania do sagi Lucasa i nie tylko.

Jeżeli mamy tutaj fanów Gwiezdnych wojen, do których jeszcze nie dotarła informacja o tym, kto będzie reżyserem i współscenarzystą kolejnego fillmu z tej sagi, spieszymy z informacją. Kolejne Gwiezdne wojny wyreżyseruje Taika Waititi, twórca filmu Jojo Rabbit, za którego scenariusz otrzymał Oscara, Thor: Ragnarok, Co robimy w ukryciu i kilku innych wartych obejrzenia :) Premiera planowana jest najwcześniej na 2022 rok, więc musimy być cierpliwi.

Kosmos i wszechświat - angielske słówka i wyrażenia

Tymczasem, pozostając w kosmicznej tematyce, zabieramy Cię w podróż across the universe, podczas której poznasz kilka przydatnych angielskich słówek i zwrotów - nie tylko z realnego i naukowego świata.

W języku polskim, jeśli chcesz powiedzieć, że coś jest proste do wykonania i każdy powinien to potrafić, powiesz, że nie są to wielkie rzeczy albo wielka filozofia. Na przykład: Zrobienie ciasta to nie jest jakaś wielka filozofia. W angielskim odpowiedniku tego wyrażenia faktycznie nie ma żadnej filozofii, ale jest... rakieta. Wyrażenia rocket science  używamy właśnie wtedy, kiedy chcemy podkreślić prostotę jakiejś czynności. Zwykle występuje w zdaniach przeczących o nieco ironicznym zabarwieniu.

rocket science - wielka filozofia, wielkie rzeczy
It’s not rocket science. Anyone can do it.
To nie jest wielka filozofia. Każdy potrafi to zrobić.
Although it’s not rocket science, I don’t understand it.
Mimo że to nie jest wielka filozofia, ja tego nie rozumiem.

Na pewno znasz polskie powiedzenie o chodzeniu z głową w chmurach albo bujaniu w obłokach - czyli byciu rozkojarzonym i rozmarzonym. Co powinien zrobić ten, kto wiecznie chodzi z głową w chmurach? Zejść na ziemię! Po angielsku takie przywołanie do rzeczywistości to come back down to earth . Poniższe zdania, pokażą Ci, jak używać tego wyrażenia w praktyce.

come back down to earth - zejść na ziemię
You need to come back down to earth and start acting reasonably.
Musisz zejść na ziemię i zacząć zachowywać się rozsądnie.
I think we should come back down to earth and stop dreaming. 
Myślę, że powinniśmy zejść na ziemię i przestać marzyć.

Buzz Astral - dziecięca zabawka i jeden z głównych bohaterów serii filmów animowanych Toy Story. Dlaczego tak go nazwano? Astral  to w języku angielskim astralny, gwiezdny - Buzz był przecież nieustraszonym gwiezdnym wojownikiem. Skąd wzięło się imię Buzz? Na cześć Edwina “Buzza” Aldrina, który wraz z Neilem Armstrongiem i Michaelem Collinsem odbył lot na Księżyc. Armstrong (dowódca) i Aldrin wylądowali na Księżycu, podczas gdy pilot Michael Collins w tym czasie okrążał go statkiem Columbia.
Wiesz, że Buzz Astral przeszedł prawdziwe szkolenie na astronautę pod okiem samego Buzza Aldrina? Zobacz, jak przebiegało.

astral - astralny, gwiezdny
We are watching a movie about astral warriors.
Oglądamy film o gwiezdnych wojownikach. 
The distance to that astral system is still unknown.
Odległość do tego systemu gwiezdnego jest wciąż nieznana
.

Angielskie słówka z Gwiezdnych wojen i nie tylko

Jak to możliwe, że robot – mechanizm składający się z metalu, kabli, diod, procesora, plastiku – potrafi rozgrzać serca ludzi i być uroczy? Nie wiemy, ale BB-8 z Gwiezdnych wojen tego dokonał. W języku angielskim takiego robota nazywamy droid  – dokładnie jak w gwiezdnej sadze.

droid - droid, robot
BB-8 from Star Wars is one of the most popular droids.
BB-8 z "Gwiezdnych wojen" jest jednym z najpopularniejszych robotów.
I have always wanted to get a droid for my birthday.
Zawsze chciałem dostać na urodziny robota (droida).

Znacie naszego “suchara” z BB w roli głównej? Oto on: 
- Is BB hungry? 
- No, BB-8. 
W wersji graficznej dostępny na facebookowym profilu Diki.

Statek kosmiczny to w języku angielskim, podobnie jak w polskim, połączenie dwóch rzeczowników – statku (ship  lub craft ) i kosmosu (space ). Spaceship  lub spacecraft  to najbardziej ogólna nazwa maszyny, która jest używana do lotów w kosmos. Zbudowanie takiego prawdziwego statku to niezwykle skomplikowana i kosztowna inwestycja, ale w filmach animowanych zajmuje to... kilka minut. Obejrzyj ten krótki fragment filmu Lego: Przygoda na Youtube i przekonaj się sam - słowo spaceship pada w nim tyle razy, że na pewno wbije Wam się w pamięć. Nie zapomnijcie jednak odsłuchać oryginalnej i wzorcowej wymowy w słowniku Diki.

spaceship, spacecraft - statek kosmiczny
NASA is improving its new spaceship.
NASA udoskonala swój nowy statek kosmiczny.
The tests of the new spaceship took a lot of time.
Testowanie nowego statku kosmicznego zajęło dużo czasu.

Sprawdź swoją wiedzę o kosmosie w naszym quizie! Znajdziesz tam jeszcze więcej angielskiego słownictwa związanego z wszechświatem i przestrzenią kosmiczną. 

PRZEJDŹ DO QUIZU NIE Z TEJ ZIEMI

Chociaż chętnych byłoby zapewne wielu, jedyną okazję do spaceru w przestrzeni kosmicznej mają astronauci. I to tylko nieliczni. Astronauta w języku angielskim brzmi podobnie, jak w języku polskim – astronaut , lub – już mniej podobnie – spaceman  oraz spacewoman. Natomiast ten, który w specjalnym skafandrze przechadza się, czy też dryfuje, w przestrzeni kosmicznej to spacewalker  – dosłownie tłumaczymy to jako chodzący, spacerujący po kosmosie. Brzmi podobnie jak Skywalker, prawda? Nazwisko rodu Skywalkerów można przetłumaczyć jako - chodzący po niebie.

astronaut, spaceman - astronauta
spacewalker - astronauta chodzący w przestrzeni kosmicznej
When I was a kid, I dreamed of being a spacewalker.
Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem, by zostać astronautą chodzącym w przestrzeni kosmicznej.
Armstrong and Aldrin were the first astronauts who landed on the Moon.
Armstrong i Aldrin byli pierwszymi astronautami, którzy wylądowali na Księżycu.

Układ Słoneczny to po angielsku the Solar System . Uczyliśmy się o nim na lekcjach geografii i fizyki w szkole. Dla ułatwienia zapamiętania odpowiedniej kolejności planet, powstały nawet wierszyki. Pamiętajcie, aby przed Solar System używać przedimka określonego the - istnieje tylko jeden Układ Słoneczny, jest to jedyna rzecz tego rodzaju.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przedimkach, które na pewno przydadzą się podczas zgłębiania wiedzy o wszechświecie - zapraszamy do wpisu w całości poświęconego articles.

the Solar System - Układ Słoneczny
There are 8 planets in the Solar System.
W Układzie Słonecznym znajduje się 8 planet.
We have The Solar System model in our classroom.
W klasie mamy model Układu Słonecznego.

Ciemna strona mocy istnieje nie tylko w Gwiezdnych wojnach. W realnym świecie każdy człowiek i każda rzecz może ją mieć. Dark side of something  lub dark side of somebody  to po angielsku mroczna, ciemna strona czegoś lub kogoś.

dark side of somebody, dark side of something - mroczna strona kogoś, mroczna strona czegoś 
At first he was cute, but then he revealed his dark side.
Na początku był uroczy, ale później ujawnił swoją ciemną stronę.
Anakin Skywalker turned to the dark side of the Force and became Darth Vader.
Anakin Skywalker zwrócił się ku ciemnej stronie Mocy i stał się Darthem Vaderem.

Mamy nadzieję, że jak najwięcej angielskich słówek związanych z kosmosem zostanie w Twojej głowie. Wejdź na listę słówek i dodaj je do powtórek.

PRZEJDŹ DO LISTY SŁÓWEK

Możesz też wykonać naszą kosmiczną lekcję w kursie eTutor angielski.
Szlifuj swoje umiejętności językowe i nie daj się przeciągnąć na ciemną stronę. May the Force be with you (Niech moc będzie z Tobą)!

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij