ZALOGUJ SIĘ

Jak czytać nazwy miast po angielsku

06.03.2020

Powrót do listy wpisów

Jak poprawnie przeczytać Edinburgh? A jak Raleigh? Nazwy niektórych (a nawet wielu) brytyjskich i amerykańskich miast już na pierwszy rzut oka wyglądają na trudne do odczytania. Wybraliśmy 10 naprawdę problematycznych. Sprawdźmy, jak je poprawnie wymawiać.

Nazwy miast lub marek to nazwy własne, które często wymykają się ogólnym zasadom poprawnej wymowy. Dlatego możemy mieć problem z ich właściwym odczytaniem. Najczęściej próbujemy czytać je na wyczucie, czyli tak, jak wydaje nam się, że powinny brzmieć. A nuż się uda ;)

Jak czytać angielskie nazwy miast

Nazwy miejscowości w Wielkiej Brytanii mogą zaskakiwać, a konkretnie - zaskakuje ich wymowa, ponieważ okazuje się być zupełnie inna niż wnioskujemy na podstawie zapisu.

Na przykład Worcester. Jak to wymówić? “Łorsester” albo “Łorsister”? Nic bardziej mylnego. Nazwę tego otoczonego zielenią miasta wymawia się: Worcester  - /ˈwʊstə/. Mamy też hrabstwo Worcestershire  - ˈwʊstəʃə i, znany również w Polsce, Worcester sauce  - /ˈwʊstə ,sɔːs/

Podobną sytuację mamy z miastem Leicester, którego poprawna wymowa brzmi tak: Leicester  - /ˈlestə/. Nie “Lajsester”!

Miejscowość Peterborough czytamy tak: Peterborough  -ˈpiːtəˌbərə. Słowo borough to po angielsku gmina, więc podobna wymowa będzie miała zastosowanie w większości nazw miast, które zawierają w sobie właśnie to słowo.

TIP. Pamiętaj, że w określonych dialektach wymowa nazw tych miejscowości może różnić się od tej ogólnie przyjętej.

Szkockie Durham, mimo że w swojej nazwie ma ham, czyli szynkę, różni się od niej w wymowie. Durham czytamy Durham  - ˈdʌrəm.

Stolica Szkocji, czyli Edynburg, ma swój polski odpowiednik, ale jeśli chcielibyśmy przeczytać nazwę tego miasta w oryginale brzmiałaby: Edinburgh  - /ˈedɪnbərə/.

Czy wiesz, że...
Najdłuższa nazwa miejscowości w Europie (i druga na świecie) składa się z 58 znaków i 19 sylab? To miejscowość Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch w północno-zachodniej Walii. Oficjalna skrócona forma nazwy to Llanfairpwllgwyngyll. Spróbujesz to wymówić? 3...2...1 Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch !

Jak wymawiać nazwy amerykańskich miast

W Stanach Zjednoczonych znajdziemy mnóstwo miast, których nazwy będą brzmieć egzotycznie i co do których wymowy będziemy mieć spore wątpliwości.

Bo jak przeczytać Cincinnati? Brzmi trochę włosko, więc może przez “cz” ub “ci” ? Cincinnati to po prostu Cincinnati  - /ˌsɪnsəˈnætiː/, a występujące w nim “ci” czytamy jak “si” - takie, jak w słowie sinus, nie w słowie siano :).

Położone w północnej Kalifornii Raleigh też sprawia problemy. Jak to przeczytać? Raleigh  czytamy /ˈrɑːli/. Podobnie jak imię Leigh :).

Des Moines to jedno z tych miast, którego nazwa brzmi tak, jakby znajdowało się ono w jakimś nieanglojęzycznym kraju. Miasto Des Moines - brzmiące trochę francusko - jest stolicą stanu Iowa  (/ˈaɪəwə/) i jego nazwę czyta się Des Moines  - /dɪˈmɔɪn/.

Osobliwe jest także Milwaukee położone w Wisconsin  (/wɪˈskɒnsɪn/). Nazwę tego miasta wymawia się Milwaukee  - /mɪlˈwɔːkiː/. Jakby tego było mało, przepływa przez nie rzeka o równie egzotycznej nazwie - Menomonee. 

Ostatnie miasto na liście - Beaumont. Mimo że rodowity Francuz przeczytałby tę nazwę zupełnie inaczej, to w języku angielskim przeczytamy: Beaumont  - /ˈboʊmɒnt/.

Chcesz dalej odkrywać tajniki poprawnej wymowy w języku angielskim?

Skorzystaj z naszego kursu Say It! 

Znajdziesz tam nie tylko lekcje poświęcone poprawnej wymowie brytyjskich i amerykańskich nazw geograficznych, ale też 43 inne o przeróżnej tematyce.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Rabat -40% na roczny kurs angielskiego.SPRAWDŹ >>Zamknij