ZALOGUJ SIĘ

Much, many, a lot of i inne określenia ilości w angielskim

26.03.2019

Powrót do listy wpisów

Many apples, much water. A może a lot of apples i a lot of water? Gdy chcemy powiedzieć w języku angielskim, że czegoś jest dużo, wiele, możemy użyć many, much, a lot of.  Kiedy i jak używamy tych zwrotów? Czy few i a few znaczą to samo? I jaka jest różnica między a little i little?

 
Keep calm , to tylko wydaje się skomplikowane. Zasady używania powyższych zwrotów są naprawdę proste. Warto je poznać i zapamiętać, bo w języku angielskim występują bardzo często.  

Many

Many  oznacza dużo, wiele. Używamy go z rzeczownikami policzalnymi. Jeśli więc chcemy powiedzieć, że w kuchennej szafce jest wiele garnków, wychowywaliśmy się w otoczeniu wielu domowych zwierząt i mamy wielu przyjaciół – użyjemy many.

Many people like reading.
Wiele osób lubi czytać.

Do you have many friends?
Czy masz wielu przyjaciół?

Na stole widzimy wiele filiżanek, tworzących pokaźny stos. Gdy opisujemy miejsce, w którym znajduje się wiele przedmiotów, zwierząt czy ludzi, czyli czegoś, co jesteśmy w stanie policzyć – używamy many.

There are many teacups on the table.
Na stole jest wiele filiżanek.

Much

Słowo much  także oznacza dużo, wiele, ale używamy go z rzeczownikami, które są niepoliczalne. Jeśli będziemy chcieli powiedzieć, że mamy dużo wolnego czasu, w naszym mieszkaniu jest dużo przestrzeni, a podczas ostatniej wyprzedaży wydaliśmy dużo pieniędzy (pamiętajcie, że pieniądze, czyli money , w języku angielskim są niepoliczalne) – użyjemy much.

He has much time.
On ma dużo czasu.

She spent much money.
Ona wydała dużo pieniędzy.

Kiedy robimy coś na ostatnią chwilę, łatwo wpaść w panikę. Jak widać na obrazku, Laura nie ma wiele czasu (much time) i już jest spóźniona.

I don’t have much time!
Nie mam wiele czasu

A lot of

A lot of  oznacza mnóstwo, dużo, wiele. Dobra wiadomość - tego wyrażenia używamy zarówno z rzeczownikami policzalnymi, jak i niepoliczalnymi. Zwrot a lot of może być więc używany zamiast many i much. Kiedy mówimy o tym, że mamy dużo książek, wydajemy dużo pieniędzy i zjadamy dużo czekolady – możemy bez wahania używać a lot of.

I have a lot of books.
Mam wiele książek.

Do you eat a lot of chocolate?
Czy jesz dużo czekolady?

We don’t need a lot of money.
Nie potrzebujemy dużo pieniędzy.

A few czy few

A few  oznacza kilka. Tego zwrotu używamy z rzeczownikami policzalnymi. A few ma znaczenie pozytywne i oznacza, że czegoś jest wystarczająco dużo. Kiedy mówimy, że mamy a few friends, oznacza to, że jesteśmy zadowoleni z liczby przyjaciół i tylu nam wystarcza. Podobnie, kiedy używamy tego wyrażenia  na przykład w kontekście butów, i mamy a few pairs of shoes, deklarujemy, że taka liczba nas satysfakcjonuje (czy kobiety używają w ogóle a few w kontekście ubrań i kosmetyków? :))

I have a few friends.
Mam kilku przyjaciół.

I bought a few pairs of shoes.
Kupiłem kilka par butów.

Samo few , bez poprzedzającego go “a”, ma jednak zupełnie inne znaczenie. Few oznacza mało, niewiele. Tego zwrotu również używamy z rzeczownikami policzalnymi, ale jego znaczenie jest negatywne – używamy go wtedy, gdy chcemy powiedzieć, że czegoś jest za mało, niewystarczająco.

Jeżeli w kontekście przyjaciół użyjemy few, będzie to oznaczało, że chcielibyśmy mieć ich więcej. Podobnie, jeśli powiemy, że kupiliśmy few slices of pizza, sugerujemy, że to za mało, by się najeść.

I have few friends.
Mam niewielu przyjaciół. 

I ate few slices of pizza.
Zjadłem niewiele kawałków pizzy.

Aby lepiej zrozumieć tę różnicę, wystarczy, że spojrzycie na Kiwi.

Po lewej widzimy Kiwi w otoczeniu kilkorga przyjaciół. Jest zadowolony, bo ma tylu przyjaciół, ilu potrzebuje. Kiwi, którego widzimy po prawej jest wyraźnie smutny, bo ma niewielu przyjaciół. Dwoje to dla towarzyskiego Kiwi zdecydowanie za mało. Chciałby, by było ich więcej.

A little czy po prostu little

A little  oznacza nieco, trochę. W przeciwieństwie do a few, tego zwrotu używamy z rzeczownikami niepoliczalnymi. A little ma znaczenie pozytywne, oznacza, że czegoś jest trochę, ale to nam wystarcza.

Jeżeli przyjaciółce, która chce się z nami spotkać, odpowiemy, że mamy a little time, będzie to oznaczało, że mamy wystarczająco dużo czasu, by się z nią zobaczyć.

We can meet. I have a little time.
Możemy się spotkać. Mam trochę czasu. 

Little  oznacza mało, niewiele i tego wyrażenia również używamy z rzeczownikami niepoliczalnymi, ale jego znaczenie jest negatywne. Oznacza, że czegoś jest niewystarczająco, za mało.

Julia, którą widzimy po lewej, wypiła trochę kawy (a little) i taka ilość w zupełności jej wystarczyła, by energicznie zacząć dzień. Niestety, w przypadku poniedziałkowego poranku, trochę kawy (little) to zdecydowanie za mało… :) Julia potrzebuje więcej kofeiny. 

Julia drank a little coffee.
Julia wypiła trochę kawy. 

Julia drank little coffee.
Julia wypiła niewiele kawy. 


Warto zapamiętać:

keep calm - zachować spokój, nie denerwować się
many - dużo, wiele
much - dużo, wiele, znacznie
a lot of - dużo
a few - kilka, parę
few - mało, niewiele
a little - nieznacznie, nieco, trochę
little - mało, trochę, niewiele

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij