ZALOGUJ SIĘ

Jedziemy na wycieczkę - słownictwo, które się przyda

12.03.2019

Powrót do listy wpisów

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na piesze i rowerowe wycieczki. Nie sposób przecież siedzieć w domu, kiedy za oknem świeci słońce, a ptaki pięknie śpiewają. Zafundujmy więc sobie trip… i kilka innych przydatnych angielskich “wycieczkowych” słów i zwrotów.
 

Spragnieni słońca i z deficytem witaminy D po zimie, niecierpliwie wyczekujemy pierwszego dnia pięknej wiosennej pogody. Chcielibyśmy w pełni wykorzystać każdą słoneczną chwilę. Jak? Oczywiście wybierając się na wycieczkę (trip ).

Przygotowania do wycieczki po angielsku

Zacznijmy jednak od odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, jaką formę aktywnego wypoczynku wybierzemy, pamiętajmy o odpowiednim stroju (outfit ). Julia i Robert, bardziej niż na elegancję i styl, stawiają na komfort i praktyczne zastosowanie stroju. Wiosenna aura lubi płatać figle, więc nawet jeśli rano powita ich piękne słońce, po południu mogą uciekać przed ulewą. Warto ubrać się więc warstwowo (dress in layers), czyli potocznie mówiąc – „na cebulę”. T-shirt, ciepła bluza oraz przeciwdeszczowa kurtka (waterproof jacket ) to podstawa. Kolejny priorytet – wygodne obuwie, szczególnie jeśli w planach jest piesza wycieczka (hike ).

Robert: Did you pack a waterproof jacket?
Spakowałaś kurtkę przeciwdeszczową?
Julia: Of course, it’s a must-have.
Oczywiście, jest absolutnie niezbędna

Co z jedzeniem? Do plecaka (backpack ) pakujemy prowiant (packed lunch ). Nawet jeśli nie wybieramy się do dżungli odciętej od cywilizacji, warto mieć ze sobą wodę i coś na ząb na wypadek napadu wilczego głodu. Tym bardziej, że podczas pieszej wędrówki, na przykład po górach czy przez las, raczej nie trafimy na sklep spożywczy ani budkę z jedzeniem. 

Najważniejszy jest dobry plan

Julia i Robert zawsze odpowiednio wcześniej przygotowują plan wycieczki i wyznaczają jej trasę. Dzięki temu wiedzą, jak się do niej przygotować, co zabrać ze sobą i ile czasu na nią przeznaczyć. Jeśli mamy zamiar zwiedzać (do sightseeing ), a organizujemy wycieczkę jednodniową – wybierzmy kilka najważniejszych atrakcji w miejscu, do którego się udajemy. Pamiętajmy, że nie liczy się ilość, a jakość i nie ma sensu się spieszyć.

Robert: A cycling trip was a good choice.
Wycieczka rowerowa była dobrym pomysłem.
Julia: I agree. The weather is fantastic.
Zgadzam się. Pogoda jest fantastyczna. 

Jeśli tak, jak Julia i Robert, decydujemy się na wycieczkę rowerową (cycling trip ), zabierzmy ze sobą zabezpieczenie do roweru. Czasem przydadzą się również nawilżane chusteczki higieniczne (wet wipes ). Julia zabiera je ze sobą od czasu samotnej rowerowej eskapady, podczas której spadł jej łańcuch. Nieźle namęczyła się, aby umieścić go z powrotem na właściwym miejscu, brudząc się przy tym niemiłosiernie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Last but not least , czyli ostatni, ale nie mniej ważny element naszej wyprawy to apteczka (first aid kit ). Oczywiście nie mamy na myśli w pełni wyposażonej skrzynki pełnej bandaży, maseczek do sztucznego oddychania i koców termicznych. Może być to jej odchudzona  wersja - absolutny wycieczkowy niezbędnik (must-have). Nigdy nie wiemy, co może nam się przytrafić. Wystarczyła chwila nieuwagi i zachwytu pięknem krajobrazu, by Julia straciła równowagę i przewróciła się, raniąc swoją nogę. Na szczęście Robert pospieszył na ratunek, uzbrojony w plaster.

Julia: Ow! It hurts!  
Auć! To boli!

Robert: Fortunately, we have a first aid kit. Don’t panic.
Na szczęście mamy apteczkę. Nie panikuj. 

Wyposażeni w taką wiedzę, możecie ruszać w drogę (hit the road )!
 

Do zapamiętania:

wycieczka - trip
strój - outfit
ubierać się warstwowo, na cebulkę - dress in layers
kurtka przeciwdeszczowa - waterproof jacket
piesza wycieczka - hike
plecak - backpack, rucksack
suchy prowiant - packed lunch
zwiedzać - do sightseeing, go sightseeing
wycieczka rowerowa - cycling trip
chusteczki nawilżane - wet wipes
ostatni, ale nie mniej ważny - last but not least
apteczka - first aid kit
niezbędny, niezbędnik – must-have
ruszać w drogę - hit the road

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij