ZALOGUJ SIĘ

New Year resolutions, czyli nowy rok - nowi my

08.01.2019

Powrót do listy wpisów

Nowy rok - nowi my! Pełni motywacji do działania i z uśmiechem na twarzy wkraczamy w kolejny rok. Oczywiście z całą listą noworocznych postanowień (New Year resolution ). Będziemy regularnie uprawiać sport i podszkolimy języki obce, a zdrowe koktajle będziemy zagryzać marchewkami, by za rok w grudniu z czystym sumieniem powiedzieć sobie "Good job! " Co najczęściej wpisujemy na listę noworocznych celów, jak to osiągnąć i… jak to brzmi po angielsku?
 

Noworoczny entuzjazm pojawia się zazwyczaj już pod koniec grudnia i zwykle szybko znika, przegrywając starcie z codziennością. Postanowienia same się mnożą, wszystkie wydają się ważne i warte realizacji, więc często bierzemy na siebie zbyt wiele. Jak znaleźć na to wszystko czas? Skupmy się na kilku z nich i realizujmy je etapami, krok po kroku (step-by-step ). Dla językowej praktyki możemy je rozpisać w dwóch wersjach językowych - po polsku i po angielsku. Zerkając codziennie na swoją listę postanowień, utrwalimy również nowe słowa. Zatem… zróbmy to (Let's do it! )! 

1. Dieta jest od dziś - eat healthily

Ile razy w tym roku mówiliśmy “no dobra, dieta jest od jutra”? Obiecajmy sobie, że to już się nie powtórzy i w nowym roku będziemy jeść zdrowo (eat healthily ). Nie chodzi o skrupulatne liczenie kalorii i całkowitą rezygnację ze słodkości, ale o to, by przede wszystkim unikać przetworzonej żywności i przygotowywać posiłki własnoręcznie ze świeżych, sezonowych produktów. Poza tym, jedzmy dużo warzyw i owoców, pijmy dużo wody itd. Jeśli uważasz, że sam sobie nie poradzisz, znajdź kompana do diety - we dwoje zawsze raźniej! Będziecie się wzajemnie motywować (motivate somebody to do something ) i upominać.

This year I’m going to eat healthily.
W tym roku zamierzam jeść zdrowo. 

2. Najpierw masa, potem rzeźba - lose weight

“Będę ćwiczyć codziennie!”. Widząc oczami wyobraźni siebie bez kilku zbędnych kilogramów, chcemy schudnąć (lose weight ) jak najszybciej. Zacznijmy jednak od celów realnych do osiągnięcia, czyli na przykład dwóch treningów w tygodniu. Kiedy wypracujemy już nowy nawyk i nabierzemy formy (get fit ), możemy stopniowo zwiększać ich częstotliwość. Jeśli jednak zaczniemy zbyt ambitnie i intensywnie, zamiast poczuć satysfakcję z widocznych efektów, padniemy z wycieńczenia i zabraknie nam już nie tylko motywacji, ale także siły do dalszych ćwiczeń. 

I wrote down my New Year resolutions. One of them is to lose weight. 
Spisałam swoje noworoczne postanowienia. Jednym z nich jest schudnąć. 

3. Nauka języka obcego - learn a foreign language

Chyba każdy chciałby posługiwać się swobodnie językiem obcym. Znając angielski, możemy przecież dogadać się praktycznie w każdym zakątku świata. Każdego roku obiecujemy sobie, że będziemy uczyć się języka obcego (learn a foreign language ) regularnie i… za każdym razem coś staje nam na przeszkodzie. Zwykle naszym usprawiedliwieniem jest brak czasu. To zrozumiałe, że przy codziennych obowiązkach ciężko znaleźć dłuższą chwilę na naukę, ale dlaczego nie wygospodarujemy na swój rozwój krótkiej chwili? Angielskiego i niemieckiego możemy uczyć się online - na komputerze lub dowolnym urządzeniu mobilnym. Aplikację do nauki mamy dzięki temu zawsze przy sobie, więc w dowolnym miejscu i czasie każdego dnia możemy wykonywać kolejne lekcje czy powtarzać słówka. 

One of my New Year resolutions is to learn a foreign language. 
Jednym z moich noworocznych postanowień jest nauka języka obcego.

4. Plus 1000 do satysfakcji i szczęścia - find a new hobby

Na pewno znajdzie się w naszym życiu coś, co zawsze nas interesowało i chcieliśmy się temu poświęcić, ale brakowało nam albo czasu, albo odwagi, albo... zawsze znajdowaliśmy jakąś wymówkę, by tego nie robić. Nie marnujmy więcej czasu i odkryjmy swoje nowe hobby (find a new hobby ). Nie ma nic lepszego niż wypełnianie swojego czasu czymś, co sprawia przyjemność. Nieważne, czy jest to taniec klasyczny, fotografia czy filatelistyka - realizacja jakiejkolwiek pasji daje niesamowitą energię, satysfakcję (satisfaction ) i sprawia, że widzimy świat w lepszych barwach. 

This year I will find a new hobby.
W tym roku znajdę nowe hobby.

5. Grosz do grosza, a będzie… marzenie - save money

Postanawiamy, że będziemy oszczędzać pieniądze (save money ) i każdego miesiąca odłożymy określoną kwotę, która będzie nie do ruszenia. Zgromadzoną sumę przeznaczymy na remont, samochód albo daleką  podróż. Udaje się? Niestety nie zawsze. Posiadanie jednego konta nie zda egzaminu przy oszczędzaniu - kartę zawsze mamy przy sobie i wiemy, że konto nie jest puste, więc tym ciężej oprzeć się pokusie, na przykład, gdy widzimy w sklepie coś, co bardzo nam się podoba. Zdecydowanie lepiej będzie zamrozić fundusze na lokacie albo odkładać je na koncie, do którego nie mamy karty. Można również wybrać tradycyjne rozwiązanie, czyli skarbonkę (piggy-bank ), na której umieścimy karteczkę z napisem “na marzenia”. Kto odważyłby się wydać te pieniądze i stanąć na drodze do spełnienia marzeń? :)

This year I will save money for a trip to Asia. 
W tym roku zaoszczędzę pieniądze na wycieczkę do Azji. 


Warto powtórzyć:

postanowienie noworoczne - New Year resolution
Dobra robota! - Good job!
krok po kroku, stopniowo - step-by-step
Zróbmy to! - Let’s do it!
jeść zdrowo - eat healthily
motywować kogoś do zrobienia czegoś - motivate somebody to do something
schudnąć - lose weight
nabrać formy - get fit
uczyć się języka obcego - learn a foreign language 
znaleźć nowe hobby - find a new hobby 
satysfakcja - satisfaction 
oszczędzać pieniądze - save money 
skarbonka - piggy-bank

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij