ZALOGUJ SIĘ

Upiorne dynie, wiedźmy i duchy - mówimy o Halloween

30.10.2018

Powrót do listy wpisów

Świecąca złowrogo dynia, kościotrupy i “cukierek albo psikus”. Do naszych drzwi rzadko puka gromadka dzieci w przebraniach duchów i czarownic zbierająca słodycze, ale za to my często wybieramy się na halloweenową przebieraną imprezę. Niemniej jednak, nasze halloweenowe zwyczaje to jedynie namiastka tych oryginalnych.
 

Jeżeli mieszkalibyśmy na przykład w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii albo Kanadzie, nasz cały wolny czas w minionym tygodniu pochłonęłyby zapewne poszukiwania idealnej dyni (pumpkin ) do stworzenia lampionu, przygotowanie upiornego przebrania (costume ) i dekorowanie domu i ogrodu. Bo tam tak właśnie wygląda Halloween.

Cukierek albo psikus

W noc poprzedzającą Dzień Wszystkich Świętych wszędzie roi się od upiornych istot. Wiedźmy, kościotrupy (skeleton ), zombie i duchy (ghost ) spacerują ulicami miast, świetnie się bawiąc. Dzieci wcale się ich nie boją, bo Halloween to dla nich jedno z ulubionych świąt w roku. W swoich straszliwych przebraniach odwiedzają gromadkami okoliczne domy i rzucają gospodarzom tradycyjne powitanie “Cukierek albo psikus!” (Trick or treat ), starając się zebrać jak najwięcej słodyczy. Pukają tylko do drzwi domów udekorowanych halloweenowymi ozdobami - to znak, że właściciele obchodzą Halloween i zrobili zapasy słodkości. Jeśli jednak ktoś odmówi dzieciakom “zapłaty”,  musi liczyć się z tym, że spotka go psikus z ich strony. 
 

Dom jak z horroru

Jeśli już mowa o dekoracjach - jest to istne szaleństwo. Wydrążenie dyni i stworzenie z niej upiornego lampionu (jack-o'-lantern ) do postawienia w ogrodzie czy na werandzie to absolutny obowiązek! W halloweenowych dekoracjach liczy się kreatywność i przepych. Po fasadach domów wspinają się pająki (spider ), wyplatając swoje sieci, w oknach widać potworne sylwetki, a trawniki zamieniają się w… cmentarze (cemetery ). Całość jest odpowiednio oświetlona, by spotęgować nastrój grozy. 

Upiorne imprezowanie

Bale przebierańców (costume party ), na które zmierzają mijane na ulicy straszliwe postaci, organizuje się w domach i klubach, ale także na otwartej przestrzeni. Często są to farmy, ze względu na duży obszar i łatwość stworzenia odpowiedniego klimatu. Menu na takiej imprezie jest równie upiorne, jak cała reszta. Można skosztować ciasteczek w kształcie nietoperzy, czaszek, zakrwawionych palców i wiele innych. Tradycyjną halloweenową zabawą jest wyławianie jabłek pływających w dużym naczyniu wypełnionym wodą bez pomocy rąk - gryząc je. Warto na taką okazję zrobić wodoodporny makijaż.
 


My możemy jednak spać spokojnie. W naszych ogrodach nie czają się żadne potwory, bo polskie Halloween to jedynie namiastka tego oryginalnego. Jeśli chcecie poznać więcej bardziej i mniej upiornych faktów - zajrzyjcie do naszej lekcji specjalnej. Jest dostępna do 4 listopada.

Warto powtórzyć:

dynia - pumpkin
przebranie - costume
kościotrup - skeleton 
duch - ghost
cukierek albo psikus - trick or treat
lampa z wydrążonej dyni - jack-o’-lantern 
pająk - spider
cmentarz - cemetery
bal przebierańców - costume party

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij