ZALOGUJ SIĘ

Runny nose, sneezing i tissues. Przeziębienie po angielsku

16.10.2018

Powrót do listy wpisów

Jesień zawitała na dobre, ale… podoba nam się to! Pogoda nas rozpieszcza, jest ciepło i słonecznie. Zawsze jednak może znaleźć się w naszym otoczeniu ktoś, kto powali nas jednym kichnięciem i odbierze radość delektowania się piękną aurą. Laura i Robert coś o tym wiedzą. Ty dowiedz się, jak mówić o przeziębieniu po angielsku. 
 

Angielskie słowa i wyrażenia związane z przeziębieniem

Laura i Robert nie widzieli się od dawna. Mieli sporo do nadrobienia, więc zarezerwowali dla siebie jedno wolne popołudnie. Tego dnia Robert był w kiepskiej formie (off-colour ), ale nie chcąc zawieść Laury, przyszedł na umówione spotkanie. Co chwilę kichał (sneeze ) i wycierał nos. Czuł się niezręcznie, bo nie chciał, żeby Laura się od niego zaraziła (catch something from somebody ).

być w złej formie - be off-colour
kichać - sneeze
zarazić się czymś od kogoś - catch something from somebody

Niestety kilka dni później Laura była już na zwolnieniu lekarskim (be on sick leave ). Początkowo miała tylko dreszcze (be shivery ), więc zbagatelizowała je i poszła do pracy. Kilka godzin później miała już gorączkę (temperature ).

być na zwolnieniu lekarskim - be on sick leave
mieć dreszcze – be shivery
gorączka - temperature

Zakatarzony nos (runny nose ) Laury przybrał intensywnie czerwony kolor. Wydmuchiwała go (blow your nose ) tak często, że zużyte chusteczki (tissue ) stworzyły już pokaźną stertę w koszu.

zakatarzony nos - runny nose
chusteczka - tissue
wydmuchiwać nos - blow your nose

Jak mówimy po angielsku o chorowaniu i leczeniu

Zgodnie z zaleceniami lekarza zażywała leki (take medication ) o wskazanych porach. Było ich całkiem sporo - lekarz przepisał jej środki przeciwbólowe (painkiller ), syrop na kaszel (cough syrup ), coś na gorączkę i na katar, a także witaminy.

zażywać leki - take medication
środek przeciwbólowy - painkiller
syrop na kaszel - cough syrup

Laura robiła wszystko, aby jak najszybciej wyzdrowieć (get well ). Wreszcie, po tygodniu kuracji, stanęła na nogi (be up and about ). Była pełna energii (full of energy) i od razu zadzwoniła do Roberta, żeby umówić się na kolejne spotkanie. Oczywiście najpierw upewniła się, czy nie jest przeziębiony.

wyzdrowieć/wrócić do zdrowia – get well
stanąć na nogi (po chorobie) – be up and about
pełen energii – full of energy

Znasz już angielskie słówka i wyrażenia związane z przeziębieniem. Zostało Ci tylko ich dodanie do powtórek. Do dzieła!

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij