ZALOGUJ SIĘ

Krótko i bez nudy, czyli jak się uczyć języka obcego

19.09.2018

Powrót do listy wpisów

Zrób to raz a dobrze! Słyszeliśmy to wiele razy i oczywiście jest to świetna rada, którą warto zastosować, na przykład robiąc porządki albo naprawiając zepsuty przedmiot, ale nie powinniśmy kierować się nią w nauce języków obcych. W tym przypadku zrobienie czegoś raz nie wystarczy, aby osiągnąć długoterminowy i satysfakcjonujący efekt.
 

Jak uczyć się języka obcego

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy, ucząc się języka obcego jest nieodpowiednia częstotliwość nauki. Raz w tygodniu poświęcamy godzinę na lekcję i wydaje nam się, że to w zupełności wystarczy. Nic bardziej mylnego.

W nauce języka obcego lepiej, znaczy częściej i krócej

W wieku szkolnym nauka była najważniejszym z naszych codziennych obowiązków, których - patrząc z perspektywy czasu - było  stosunkowo niewiele. W dorosłym życiu coraz trudniej znaleźć czas na naukę. Nawet godzina lekcji tygodniowo to dla nas dużo, a nie czujemy, że robimy jakiekolwiek postępy. Dlaczego? Chcemy przy jednym podejściu nauczyć się wszystkiego na raz - staramy się zapamiętać zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie.

Nie oznacza to, że powinniśmy wydłużyć czas nauki do dwóch godzin, wręcz przeciwnie. Nasz mózg jest zdolny do nieprzerwanej, maksymalnej koncentracji przez 10-15 minut. Po tym czasie coraz ciężej utrzymać skupienie. Rozkojarzamy się i mamy o to pretensje do samych siebie. Niepotrzebnie, bo to całkowicie naturalna reakcja.

Kluczem do sukcesu jest po prostu rozłożenie nauki na mniejsze jednostki czasowe - kwadrans lub niewiele dłużej - które będziemy mogli wykonywać częściej.

To bardziej efektywne rozwiązanie, bo na 15-minutową lekcję można znaleźć czas praktycznie każdego dnia, a kwadrans w zupełności wystarczy, aby przyswoić dawkę wiedzy gramatycznej, poćwiczyć słówka, przeczytać krótki tekst lub posłuchać native speakerów.
 

Łataj dziury w pamięci - ucz się języka kilkanaście minut dziennie

Często mamy wrażenie, że kiedyś się tego uczyliśmy i kiedyś to umieliśmy… Zastanawiamy się, co robimy źle i dlaczego wiedza z czasem jakby wyparowuje. Jeśli chcemy zapisać w swojej głowie na stałe nowe słowo czy zwrot, nie wystarczy powtórzyć je raz lub dwa. Musimy robić to nieustannie i wracać do nich po jakimś czasie. Nasza pamięć działa bowiem jak komputer - trzeba ją regularnie odświeżać i aktualizować. Przy lekcjach raz w tygodniu jest to praktycznie niemożliwe.

Powiedzmy, że w poniedziałek poznaliśmy 20 nowych słówek, powtórzyliśmy je wszystkie po kilka razy, łącznie z przykładami zastosowania. Myślimy sobie, “ok, umiem to”. Mija tydzień, wracamy do angielskiego i powtarzamy słówka z poprzedniego tygodnia. Okazuje się jednak, że większości nie pamiętamy. Dlaczego?

Przy takiej częstotliwości nauki mamy zbyt długą przerwę od języka i za dużo materiału do powtórzenia na jeden raz. Dodatkowo, przy każdej kolejnej lekcji przyswajamy już nowy materiał. Taka metoda nie zadziała.

Najlepszym i właściwie jedynym skutecznym sposobem na permanentne utrwalenie wiedzy jest codzienna, kilkunastominutowa nauka. Odświeżamy słówka, zwroty, zagadnienia gramatyczne w małych, dobrze przyswajalnych dawkach.

Ucz się jęyka obcego gdziekolwiek jesteś

Codzienna nauka języka wydaje się początkowo dość nierealna - bo jak niby zorganizować swój czas tak, żeby się to udało, skoro brakowało go na naukę raz w tygodniu? To proste. Ucząc się częściej i krócej, wykorzystujemy do nauki angielskiego codzienne sytuacje - nie musimy szukać dodatkowej godziny czy dwóch tygodniowo i maksymalnie się mobilizować.

Możemy uczyć się gdziekolwiek jesteśmy - w autobusie, w pociągu, w kolejce w supermarkecie albo w łóżku przed zaśnięciem.

Jesteśmy podłączeni do sieci prawie 24 godziny godziny na dobę. Dlaczego więc nie przeznaczyć chociaż części tego czasu na rozwijanie umiejętności językowych? W naszym kursie online słownictwo, ćwiczenia z gramatyki, rozumienia ze słuchu czy czytania są podzielone na krótkie partie, które można szybko wykonać w  aplikacji mobilnej. Dzięki niej angielski możesz mieć zawsze w kieszeni. Dosłownie! Ponadto, do codziennej nauki języka mogą posłużyć praktycznie wszystkie zasoby internetowe - możemy obejrzeć w oryginale program na interesujący nas temat, ulubiony serial albo posłuchać radia. Każdy znajdzie coś dla siebie.
 

Nauka to nie tylko “zakuwanie” przy książce i słowniku. Uczyć można się na wiele sposobów i to bez wyrzeczeń i ogromnego nakładu czasu. Wystarczy znaleźć kwadrans w ciągu dnia na włączenie aplikacji i wykonanie kilku ćwiczeń - sami decydujemy kiedy i gdzie.  Liczy się to, żeby było krótko i bez nudy, a online daje nam naprawdę wiele możliwości. Najważniejsze to wypracować taki styl nauki, który polubimy, a wtedy motywacja przyjdzie sama.

Przekonaj się na własnej skórze. Przetestuj naszą aplikację i wykonaj pierwsze lekcje.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij