Alfabet fonetyczny - naucz się czytać transkrypcje fonetyczne

W przeciwieństwie do języka polskiego, w języku angielskim pisownia wyrazu niewiele mówi nam o sposobie jego wymawiania. Często zdarza się, że wyrazy o podobnej pisowni wymawiane są zupełnie inaczej. Litera a w poniższych trzech wyrazach wymawiana jest na trzy różne sposoby:

about = last = late =

W kursach angielskiego eTutor położono bardzo duży nacisk na naukę wymowy. Podczas nauki odtwarzane są nagrania wymowy brytyjskiego lektora (lub w przypadku wyrazów występujących w amerykańskim angielskim, nagrania lektora pochodzącego z USA). Większość słów posiada dodatkowo transkrypcje fonetyczne, które pozwalają upewnić się co do ich prawidłowej wymowy. Transkrypcja fonetyczna pomaga lepiej zorientować się, jakie głoski występują w danym wyrazie - nie zawsze można wszystko usłyszeć.

Fonetyka angielska

Fonetyka zajmuje się badaniem dźwięków w mowie ludzkiej. Z fonetyką powiązane są również takie zagadnienia, jak akcent i intonacja. Ucząc się wymowy angielskiej, warto poznać przynajmniej podstawowe zasady fonetyki oraz opanować alfabet fonetyczny.

Transkrypcje fonetyczne

Transkrypcje fonetyczne wymowy w eTutor zapisane są przy użyciu powszechnie stosowanego International Phonetic Alphabet (IPA).

Poniższe tabele przedstawiają symbole używane w naszych transkrypcjach fonetycznych oraz przykłady angielskich słów zawierających odpowiadające tym symbolom dźwięki.

Krótkie samogłoski
cup
cat
bed
about
hit
happy
hot
good
Długie samogłoski
arm
bird
see
call
food
Dwugłoski
say
boy
toe
eye
now
near
pure
bear
Spółgłoski
sing
she
cheap
think
this
pleasure
large
bad
day
find
give
how
yes
cut
left
map
ten
pet
red
sun
tea
five
win
lazy

Wiele spółgłosek wymawianych jest podobnie jak w języku polskim. Dlatego warto przede wszystkim nauczyć się symboli transkrypcji fonetycznych dla samogłosek.

Akcent w języku angielskim

Podczas nauki angielskiej wymowy należy zwracać baczną uwagę na akcent. Zwykle akcentowane są inne sylaby niż w języku polskim. W dodatku nie ma sztywnych reguł, które pozwoliłyby w każdym przypadku określić, która sylaba powinna być akcentowana.

W transkrypcjach fonetycznych akcent oznaczany jest przez znak apostrofu, umieszczany przed akcentowaną sylabą:

,

Niektóre dłuższe wyrazy lub słowa składające się z kilku wyrazów mają dodatkowy akcent oznaczany znakiem dolnego apostrofu:

Chcesz nauczyć się mówić po angielsku z prawidłowym akcentem? Zapisz się na kurs angielskiego w internetowej szkole eTutor. Ćwicz wymowę angielską, poznaj najczęściej używane zwroty.

Używamy cookies i podobnych technologii do analizy statystyk odwiedzalności i innych celów opisanych w Polityce prywatności.
Możesz określić ustawienia przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce.