ZALOGUJ SIĘ

"Would like" - zdania twierdzące z czasownikiem - notka gramatyczna - wątpliwość

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Hej,

Przerabiam właśnie lekcje A1 - 47 i jest tutaj notka gramatyczna odnośnie użycia "Would like" w zdaniach twierdzących z czasownikiem która brzmi następująco:

"Would like możemy używać z czasownikiem. Wyrażamy wtedy chęć zrobienia czegoś. W takim przypadku po would like stawiamy czasownik w bezokoliczniku z to"

Moja wątpliwość dotyczy umiejscowienia "to" w zdaniu ponieważ wydaje mi się że w tym wypadku konstrukcja wygląda następująco:

podmiot / Would like / to / czasownik w bez. / reszta zdania

np.

I would like to have a car (Chciałbym mieć samochód).
You would like to go abroad (Chciałbyś pojechać za granicę).
He would like to buy a house (Chciałby kupić dom).

Co oznaczałoby że w notce jest błąd bądź moje rozumowanie/zaznajomienie się z tematem jest błędne ;)

Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości
C
czarny.kot

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Ja nie widzę błędu w notatce. Twoje przykłady też są prawidłowe, wiec zakładam że problemem może być tutaj niezrozumienie konstrukcji czasownika w bezokoliczniku w j.angielskim.
Właśnie dodanie "to" przed czasownikiem zamienia go automatycznie w bezokolicznik i tylko po to w tym wypadku go używamy.
>> "to" + czasownik = bezokolicznik
H
halkins
czarny.kot - Kluczowe jest tutaj słowo "po" ;)

"po would like stawiamy czasownik w bezokoliczniku z to" --> would like /czasownik w bez./ to
zamiast --> would like to /czasownik w bez./
- 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W angielskiej terminologii słowem "bezokolicznik" często określa się dwie różne formy, np. "go" i "to go". Użyte w notatce sformułowanie "bezokolicznik z to" miało zapewne doprecyzować, o jaki bezokolicznik chodzi.

https://www.etutor.pl/forum/thread/661444-Forma_podstawowa_a_bezokolicznik.html?unread
askawska
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
czarny.kot - Teraz wszystko jasne po prostu na tym etapie nie do końca znałam zasady bezokolicznik + to / sam bezokolicznik! ;) Stąd takie sformułowanie w notatce wydawało mi się błędne i okazało się mylące

Dziękuje za pomoc!
- 8 lat temu
czarny.kot - Już uzupełniłam swoją wiedzę dotyczącą bezokoliczników z "to" ;) - 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

C
czarny.kot

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki