ZALOGUJ SIĘ

an hour i zasada samogłoski

zmodyfikowany: 13 lat temu
Pan w filmiku powiedział, że przed samogłoskami stawiamy przedimek nieokreślony an, tyle że w słownie an hour, pierwsza litera to spółgłoska. W zapisie fonetycznym pierwsza głoska (litera?) to faktycznie samogłoska ɑ (nie wiem, czy poprawie wyświetli się ten znak czytającym tego posta)...

Wiem też, że w tym filmiku mowa jest akurat o samogłoskach angielskich, chociaż w tym przypadku na szczęście h w polskim alfabecie to również spółgłoska.
Ktoś uczący się od podstaw może mieć niezły mętlik...

PS. Jak to właśnie jest, kiedy np. nauczyciel kazałby mi wymienić samogłoski, dajmy na to angielskie, to mam mu powiedzieć a,e,i,o,u czy wymienić 9 samogłosek fonetycznych?

Gdyby kazał mi to zapisać, to mam mu przedstawić odpowiedniki samogłosek zapisu fonetycznego w zapisie (alfabetycznym?) czyli napisze wtedy np. że 8 samogłoska fonetyczna ʊ (taki kieliszek w symbolach, czy "krótkie u") to oo (na podstawie rozpiski strony etutor zatytułowanej "alfabet fonetyczny"?

Czy mam mu zapisać symbole fonetyczne samogłosek, czy po prostu a,e,i,o,u (czasami y)?


PS 2. Coś tam faktycznie Pan powiedział o "płynności wymawiania" i podał przykład że a university, chociaż że w literkach słowo to zaczyna się od samogłoski, a w zapisie fonetycznym od spółgłoski.
Wieć dobrze, nie będę w takim razie pytał o "formę" nauczania. Więc, jak ktoś będzie prosił abym wymienił np. samogłoski to (patrz PS) i dlaczego tak?
TommyTu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Witam!
Samogłoski angielskie to zwyczajne a, e, i, o, u oraz y. Z fonetyką jest tak samo w każdym języku - w polskim też są różne oznaczenia fonetyczne samogłosek, gdyż w wielu wyrazach jedna litera ma wiele brzmień (np. "a" różni się w wymowie słów "mama", "jajko", "szansa" itp.), jednak zgłosek tych jest tylko 8 (a, ą, e, ę, i, o, u oraz y). Dlatego jeżeli nauczyciel zapyta Cię o samogłoski angielskie - wymień tylko te 5, ponieważ z transkrypcją jest już nieco trudniej i tego uczymy się dopiero na studiach :)
Pozdrawiam!
K
KaroMDM

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki za odpowiedź. Nie chce, aby mój poprzedni post wyszedł w czyimś odczuciu za pretensjonalny. Zwłaszcza wśród autorów tego serwisu. Bo zdaje sobie sprawę ile pracy kosztowało stworzenie go. Dlatego, dodam małe wytłumaczenie z mojej strony.

Jakbym uczył się od początku i miałbym przyjąć za dobrą kartę system "wsłuchiwania się", to prawdopodobnie bym sobie poradził. Ale, to niestety, w moim odczuciu, byłaby nauka kujona (nie mylić z prymusem), czyli nauka bez zadawania pytań i rozumienia przyczyny. W matematyce możesz sprawdzić równanie w kilka różnych sposób i dzięki temu poznajesz istotę rzeczy. Czyli nie uczysz się, że tak ma być i już. Czy, że jest taki sposób rozumowania jakiegoś zagadnienia, i używaj go i kropka.
TommyTu
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najlepszym sposobem na naukę jest metoda pytań i odpowiedzi, czyli jeżeli czegoś nie rozumiesz, zawsze pytaj, nawet jeżeli wydaje Ci się, że to jest proste i każdy inny to wie. Jak to mówią, nie ma głupich pytań :) Jeżeli tylko chcesz się czegoś dowiedzieć, znajdzie się ktoś, kto tak Ci to wytłumaczy, że zapamiętasz do końca życia bez wkuwania na pamięć zbędnych regułek :)
I tak, do samogłosek zalicza się tylko te 6 zgłosek, wszystkie wariacje w transkrypcji zależą od wymowy, natomiast nie wpływa to w żaden sposób na literę. "A" to "a", nieważne czy w wyrazie "almost", "car" czy "blade" :) Pan dobrze opowiadał o płynności wymawiania, transkrypcja np. literki "r" wygląda przeróżnie, zależnie od tego, czy następny wyraz zaczyna się od fonetycznej samogłoski lub spółgłoski.
K
KaroMDM
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeżeli odwiedzasz też inne strony o języku angielskim, zauważysz, że zadałem przed chwilą podobne pytanie na ang.pl. Mi osobiście nie podoba się zachowanie, gdy ktoś spamuje różne fora np. prośbą o wykonanie jakiegoś zadanie. Chcę poznać jak najwięcej opinii na ten temat, bo uważam, że jest to ciekawe zagadnienie. W większości książek zagadnienie przedimków wyjaśniane jest wg. zasady samogłoski/spółgłoski. Z książkami z którymi się spotkałem, nie było wyjaśnione, że chodzi o "głoski"?...nie wiem czy tak to mogę nazwać, więc napisze ostrożniej - o tą wersję fonetyczną.

PS. Chciałem to napisać w komentarzu, bo widzę że posty niekoniecznie są tutaj wyświetlane chronologicznie. Niestety komentarz był za długi.
TommyTu
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wytłumaczę dlatego - do czasów liceum też nie widziałam za bardzo o co chodzi z tą transkrypcją i jak ją ugryźć. Ale teraz jestem w trakcie drugiego roku studiowania filologii angielskiej i sprawa się wyjaśniła :) Uważam, że to dobry sposób, aby transkrypcję poznawać dopiero w bardziej zaawansowanym stadium nauki. We wcześniejszych latach trzeba tylko wiedzieć, że jedną literkę czyta się na różne sposoby i w sumie trzeba się uczyć od razu, że np. "u" w "universe" czyta się jak "ju", a znów w wyrazie "umbrella" - jak "a". Dopiero na studiach wykładowcy przedstawili i wyjaśnili mi różnicę w wymowie "æ" i "Λ", do tej pory był to dla mnie jeden i ten sam dźwięk :)
K
KaroMDM
TommyTu - Znasz jakieś dobre materiały do uczenia się fonetyki? - 13 lat temu
KaroMDM - Najpopularniejsza książka to chyba "How Now Brown Cow", z niej uczymy się nawet na studiach :) Dodatkowo mogę polecić "Ship or Sheep" Ann Baker. Obie te książki znajdziesz bez problemu na chomiku :) - 13 lat temu
quantum137 - "How Now Brown Cow" bez dwóch zdań :) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki