ZALOGUJ SIĘ

kiedy użymawy przedimek an przed słowem na u a kiedy używamy przedimek a

13 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
W fw filmie do tej lekcji było omawiano the przed słowami na u, jak naprzykład university piszy się przedimek "a". a teraz widzę że poprawnie jest an umbrella. W czym jest różnica?
I
ivan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Różnica polega na tym,ze nie patrzymy na samogłoski które się pisze ,ale które wymawiamy.W wyrazie "uniwersity" pierwszą litera w wymowie jest "ju",czyli spółgłoska,natomiast w wyrazie "umbrella" pierwszą litera jest "a" czyli samogłoska.
wacek6713
zuncia71 - scisle i na temat!!!elegancko... - 13 lat temu
brampton - Bardzo dobrze wytłumaczone. Wcześniej tez miałam z tym problem.

- 7 lat temu
brampton - Bardzo dobrze wytłumaczone. Wcześniej tez miałam z tym problem.

- 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć.
Weźmy kilka słów do wyodrębnienia różnicy:
university
hour
umbrella
cat
orange
Teoretycznie przed "univeristy" powinniśmy postawić przedimek "an" , jednak w praktyce niestety nie. Dlatego że bierzemy przede wszystkim pod uwagę wymowę danego słowa. A więc kiedy wymawiasz słowo "university" nie słyszysz "u" jako pierwszej litery ale "ju". A jak wiemy przd "j" musimy postawić przedimek "a". Słowo hour - tutaj piszemy jak pierwszą literę "h" , jednak przy wymowie to "h" zanika , słyszymy literkę "a" , a jak wiemy przed "a" postawimy przedimek "an". "Umbrella" - w tym słowie widzimy "u"i słyszymy jak pierwsza literę "a" , nie mamy problemu z postawieniem przedimka , będzie to podłóg zasady gramatycznej "an". "Cat" - tu słyszymy w wymowie "k" jako pierwszą literę , piszemy "c". Obydwie kwalifikują się do postawienia przed nimi przedimka "a". "Orange" - tutaj słyszymy i piszemy jedna literę "o" - postawimy więc przedimek "an". Wniosek z tego jest taki iż należy się wsłuchiwać w poszczególne słowa , ponieważ liczy się nie tylko to jak piszemy dane słowo ale także to jak je słyszymy. Powodzenia we wsłuchiwaniu się w poszczególne słowa:). Musisz jeszcze pamiętać o jednej zasadzie :
-an orange ALE a big orange - ponieważ w tym wypadku zwrócimy uwagę na pierwszą literę słowa poprzedzającego rzeczownik (określający go ) czyli przymiotnik :). Pozdrawiam serdecznie.
L
lepsi1
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
ivan - Dziękuje bardzo za taką obszerną odpowiedź. Teraz jest wszystko zrozumiałe! - 13 lat temu
lepsi1 - Niezmiernie mnie to cieszy:)Pozdrawiam:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hej

O przedimkach już prawie wszystko zostało powiedziane i dodam tylko dwa ciekawe przypadki, które chyba jeszcze nie zostały nigdzie uwzględnione, mianowicie:
-------------------------- 1 --------------------------
płyta długogrająca -> może wystąpić 'a' lub 'an'
1. an LP
2. a Long Playing record
-------------------------- 2 --------------------------
Przed miastami/ krajami takimi jak:
London/Szczecin/England/Poland w 99% przypadków nie stawiamy przedimków, ale:
Polska mojej młodości ... -> The Poland of my youth...

Być może w świetle tego co zostało już napisane przypadek 1 jest oczywisty, ale wydaje mi się, że może pomóc w zapamiętaniu reguł.
Drugi to taki rzadko spotykany wyjątek.

Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Na początku nauki diagnozować głoski po swojej czy czyjejś wymowie też nie jest tak łatwo, dlatego najlepiej nauczyć się czy mieć pod ręką ściągawkę z samogłosek fonetycznych https://www.etutor.pl/podrecznik-angielski/wymowa-angielska/alfabet-fonetyczny.php i sprawdzać zapis fonetyczny słów.
TommyTu
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dokładnie - jest to wyjątek nie patrzymy na pisownię tylko uwzględniamy wymowę wyrazu. czytając wyraz "uniwersity" zaczynamu od "ju" a więc stawiamy przedimek "a".
danutabachta

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.