ZALOGUJ SIĘ

Phrasals! - korzystanie ze słownika

zmodyfikowany: 6 lat temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Dla mnie temat jest trudny. Sądzę że nie da uczyć się bez słownika angielskiego. Phrasals to standardowe czasowniki ( pospolite, proste) połączone z prtykułami ( Adverb, lub preposition)

By nauczyć się phrasals trzeba rozeznać:

- czy jest przechodni czy nie ( musi lub może mieć dopełnienie ( person, lub thing),

- czy jest separable czy nie to znaczy co dzieje się z partykułami phrasala w zdaniach. Czy są one rozdzielone od czasownika?

- rozgryść znaczenie ( the meaning) Ten sam phrasal może mieć kilka znaczeń

Jak i czy z sukcesem odnajdujecie te informacje w słownikach. Mnie ta nauka idzie bardzo opornie.

Mnie w początkach nauki w ogóle nie uczono phrasals, bowiem uważano iż to język ulicy. W formalnym pisaniu phrasal były zakazane, bo każdy phrasal da się zastąpić nie-phrasalem.

Podsumowując ten wątek jest zaplanowany jako miejsce w którym dzielimy się doświadczeniem poszukiwania informacji o phrasals.

Pozdrawiam,
abmmichal
piotr.grela - Ja też mam problem z używaniem czasowników frazowych...
Najbardziej nie mogę sobie przyswoić konstrukcji: "be up to" np. w pytaniu: "What are you up to?" - "Co porabiasz?"...
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 12

Michal a sprobuj sobie dodawac do nauki po jeden czy dwa czasowniki frazowe na dzien, po jakims idiomie, pare kolokacji.
W samym kursie Etutor musi ich byc sporo i nie wiem czy zwracamy na nie, ze to sa czasowniki frazowe.
Moja znajoma Brytyjka sama niewiedziala co to sa czasowniki frazowe a jakbys jej powiedzial, ze czasowniki frazowe sie na cos dziela to dostalaby kobieta zawalu :-)

Ja polecam kup sobie fiszki najbardziej popularne czasowniki frazowe lub darmowy kurs supermemo tez czasowniki frazowe, wklep do Diki a potem dodaj do powtorek.
Ale moim zdaniem po przejsciu calego kursu Etutora, bedziesz znal tych czasownikow frazowych calkiem sporo.

P.S. Ale mam dola w zwiazku z Brexitem i juz tempo nauki angielskiego siada.
piotr.grela
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
abmmichal - piotrze, wojna pokazuje po 5 latach, a właściwie sojusz bezprawia Niemców i Francuzów ze zbrodniarzem ze wschodu, iż przyczyny brxitu były bardzo głębokie. Bardzo to bolesne i smutne. - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotr, dzięki.

Ten pomysł by uczyć się po jeden, dwa czasowniki na dzień jest sensownym pomysłem.

Jeśli chodzi o Brytyjkę, to niestety jej metody nauki nie mogę zastosować. Poza tym nawet nie mam możliwości wyjechać do UK by w sposób naturalny wchłaniać angielski.

Mnie teraz pomagają nieco w nauce przykłady zdań poniżej hasła.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hej, szukaj różnych źródeł, gdzie możesz poznawać nowe czasowniki frazowe. Ucz się systematycznie i dużo powtarzaj to, co już potrafisz. Pamiętaj, że im więcej już potrafisz, tym łatwiej wejdą Ci do głowy kolejne. Z czasem będziesz rozumiał więcej i więcej i bez nauki będziesz rozumiał znaczenie nowych. Wytrwałości. Tu masz też ciekawy artykuł: https://www.vocabus.pl/angielskie-czasowniki-frazowe/
S
sebastian.dychtanows
ang-nsw - Dzięki Sebastian! Super artykuł. - 3 lata temu
piotr.grela - Ciekawy kurs, ładna brytyjska wymowa, trochę gorszy od Etutora ale mi się podoba. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
jerzy_pozoga - Hi Sebastian, owy link do "Vocabus.pl", jest mi bardzo pomocny. Dziękuję bardzo na PLUS. - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

link jest do nowego kursu? tak mnie przerzuciło.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przegrywam naukę z phrasial verbs. Kto czyni postępy?
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

U mnie też phrasale to masakra. Za diabła nie wchodzą mi do głowy. Też szukam lepszego sposobu nauki, ale co tu jeszcze wymyślić?
F
Foxymf
netis7 - U mnie również frazale i idiomy to rzeczy, które nieustannie wracają w powtórkach... Jedyne pocieszenie, że nie jestem sam z tym problemem ;) - 2 lata temu
abmmichal - jednak idiomów jest uczyć się łatwiej. - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wydaje mi się, że bardzo ciężko nauczyć się ich bez głębszego kontekstu. Nie dość, że potrafią mieć bardzo wiele znaczeń, to ich samych jest bardzo wiele. Przyznam szczerze, że już od lat się ich nie uczę i kolejne wyłapuję albo oglądając materiały online, albo po prostu ich używając. Czym dalej w las i czym wyższy poziom znajomości języka, tym naturalniej nam przychodzą. Jestem aktualnie na C1 i nie wiedzę sensu uczyć się długich list phrasals, a raczej skupiam się na tym, co często mi się w tekstach czy wypowiedziach pojawia, albo sama jak szukam czegoś, co mi się przydaje do komunikacji, to wtedy uczę się konkretnych wyrażeń. Nie ma szans, żebyśmy nauczyli się wszystkiego, więc zawsze skupiam się na tym, czego faktycznie używam i co jest najbardziej przydatne do komunikacji.

W końcu część z nich po prostu znamy i dość naturalnie ich się uczymy jak get up, niektóre bardzo ciężko nam wchodzą do głowy, bo mają po 20 znaczeń, albo bardzo rzadko występują "w przyrodzie".

Jeżeli macie problem z powtórkami, czy zwykłym przyswojeniem, to najlepszym sposobem będzie próba budowania z nich zdań i wypowiedzi. Jeżeli macie phrasal, który ciężko Wam zapamiętać, uczcie się metodą naturalną i budujcie z nim wypowiedzi właśnie.

Np. get on well with somebody - dobrze się z kimś dogadywać

1. I get on well with John - he is such a good friend. He always listens to me and we can spend hours with each other. I have never got on well with anybody. It's an amazing experience.
2. Have you seen Carla and Lola? They were like enemies in high school and nowadays they get on well with each other. I can't believe it!
3. - George gets on well with my brother. I thought that Lucas will never like my fiance and now they are like two best friends.
- But why did you think that there could be any problem? You get on well with George obviously and you get on well with your brother, Lucas. Why wouldn't the two of them get on well with each other as well?
- Ouch you know. I always panic and create the worst scenarios. Luckily everything is fine and they get on well with one another the same way we do. High five, gurl!

Sorry za wszelkie błędy w tych zdaniach. Na szybko skleciłam kilka przykładów z głowy. Jak widzicie, poza napisaniem suchego zdania z phrasal'em tworzę jakąś historyjkę, używam innych słów (można zwiększyć wyzwanie i używać tych z aktualnej nauki), osadzam w jakimś szerszym kontekście.

Inna forma nauki, to zróbcie sobie na kartce np. zadanie ala maturalne typu: "Opis swoją poranną rutynę  wykorzystując phrasal verbs", "Napisz list do ciotki, w którym opisujesz, z kim się dobrze dogadujesz" itd. itp - to też randomowe przykłady na szybko w zależności od tego, czy chcemy ćwiczyć jakąś grupę czasowników czy jeden, lub dwa i jak dużą trudność nam sprawiają.

W pierwszej opcji siadamy, listujemy sobie różne czasowniki, które potencjalnie moglibyśmy wykorzystać, kilka razy próbujemy je powtórzyć, żeby zapamiętać a potem piszemy nasze wypracowanie. Wykorzystywanie tych słówek w trakcie nauki i budowanie z nimi zdań, znacznie bardziej je utrwali, niż suche zapamiętywanie bez kontekstu. Jak nie pamiętacie ich, to nawet z kartki przepisać, zatrzymać się na chwilę i znów spróbować zapamiętać. Zrobić sobie powtórkę tych czasowników dzień czy dwa po. Później zbudować z nimi kilka przykładowych zdań takich jak ja wyżej, żeby osadzić je w różnych kontekstach, dla różnych osób, w różnych czasach, żeby formy, które przybierają też stały się dla nas naturalne. Bo co z tego, że zapamiętamy bezokolicznik, jak później będzie "panic mode" w trakcie rozmowy, czy próby zrozumienia czyjeś wypowiedzi, kiedy nagle zamiast bezokolicznika wpadnie past simple, albo past participle i zamiast go będzie gone (to jeszcze łatwe), zamiast leave będzie left, albo zamiast seek będzie sought.

Generalnie jestem dużą fanką metody naturalnej, więc możecie nawet mówić do siebie. Opowiadać wyobrażonemu przyjacielowi coś. Wyobrażać sobie jego odpowiedzi i reagować na nie. Dialogi nie muszą mieć "naturalnego" sensu w takiej zabawie i mogą być trochę kwadratowe jak ten mój ostatni, ale chodzi o częste wykorzystanie czasownika w konkretnym kontekście, w różnych formach.

Nie wiem czy to komuś pomoże, czy stwierdzicie, że jestem wariatką, ale jak nie starczają mi powtórki, częste napotykanie się na słowo, ciągle mi się wszystko miesza, to pomaga właśnie osadzanie w kontekstach, czasami naklejenie post-it na monitor, żeby częściej na daną frazę trafić i zmusić się do jej używania, albo próbuję zrobić jakieś połączenie z tym, co mam już w głowie.

Kiedyś uczyłam się koreańskiego i nie mogłam zapamiętać, że lew to coś ala sadża a sadzia (sorry, nie umiem w romanistykę). I nie było szans, żebym zapamiętała to słowo. W żaden sposób nie chciało zostać w mojej głowie. Zaczęłam od powtarzania na głos raz niższym, raz wyższym głosem, z różnym tempem w kółko sadż/dzia. I tak od sadż/dzi do sadż/dzi aż wypaliłam - lew to sadż/dzia, bo przecież zasadż/dzia się na zebry. Minęły dwa lata i zarówno jak, jak i wszyscy, którym opowiedziałam tę głupią anegdotkę, pamiętamy jak jest lew po koreańsku :)

Dlatego też czym więcej języków i słów znamy, tym łatwiej nam się uczyć kolejnych. Mamy coraz więcej połączeń neuronowych gdzie jedna informacja łączy się z inną, mamy więcej osłuchania, obycia i doświadczenia i każde kolejne słowo, zdanie, zagadnienie gramatyczne, zostaje z nami szybciej, skuteczniej i przede wszystkim na dłużej. Więc twórzmy sobie konteksty, połączenia, związki między słowami, potem frazami, całymi zdaniami, aż po szersze i łatwiejsze rozumienie języka i bawmy się tym, że możemy poznać kolejny phrasal, a nie martwić się tym, że on nadchodzi ;)

Kołcz motywacyjny Paulina, który chyba odpłynął w swojej wypowiedzi serdecznie pozdrawia wszystkich, którzy dotrwali do końca :)
Esency93
londynwarszawianka - @Esency93 - bardzo rzeczowa analiza czasownikow frazowych, ktorych wg Google jest ponad 10 tysiecy, a w Diki slowniku ok. 4 tysiecy.
Tak jak zostalo wyzej napisane, uczymy sie tylko tych, ktore sa najczesciej uzywane, czyli zawezamy pole nauki.
Najwazniejsze w nauce phrasal verbs, tak jak napisala @Esency93, to osadzenie ich 'w kontekscie', czyli pisanie przykladowych zdan i powtarzanie ich na rozne sposoby, aby potem moc uzyc phrasals w mowie.
Wspaniale rady i komentarze.
Great tips, so everyone should find a way how to deal with phrasal verbs.
@Esency93 - Kamsahamnida :)
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
netis7 - Paulina, zapewniam, że nie "odpłynęłaś". Raczej poniósł Cię nurt "dobrej rady":)
Tak przy okazji przypomniałaś mi niegdyś namiętnie uprawianą metodę na "trudne elementy". Dodawanie ich do powtórek jako luki w zdaniu.
- 2 lata temu
Esency93 - Dzięki wielkie za tak ciepłe przyjęcie moich "rad". Bardzo się cieszę, jeżeli komuś nimi pomogę :)
@londynwarszawianka - też był uczony koreański? Mi się marzy na etutorze, ale zakładam, że to pieść przyszłości - chociaż ostatnio platforma mocno się rozwija, to kto wie, co nas czeka! :D
@netis7 - cieszę się bardzo, dzięki za komentarz! :)
- 2 lata temu
londynwarszawianka - Nie uczylam sie koreanskiego, podstawy to tylko z filmow Netflix’a.
Japonski tez uwazam za ciekawy, wiec trudno wybrac...
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

esency- dzięki. ---przypomnę parę trywializmów, o których rozpoczynając naukę nie wiedziałem, a brak ten wpłynął na niewłaściwy sposób nauki.:

1. nie wiedziałem, iż fraziale są używana w codziennym życiu na olbrzymią skalę. Tak się normalnie mówi oraz pisze, chociaż w oficjalnym języku mniej. Niektórzy uważają iż w oficjalnym języku dyplomatycznym, i akademickim fraziale are banned, życie tego nie potwierdza. Niemniej nie każdy frazial używany w mowie jest do zaakceptowania w oficjalnym tekście.

2. długo nie wiedziałem, iż fraziale mają wiele znaczeń.

3. Życie fraziali ma wiele cykli. To znaczy są przez pewien okres używane, potem znikają na dłuższy czas, i pojawiają się na nowo w starym znaczeniu lub nowym znaczeniu.

4. Jeszcze kilka problemów występuje, o których warto mówić, ale w osobnych postach, a nawet tematach. Dlaczego? - bo pomaga w wyborze fraziali do wkucia, oraz podpowiada sposób wkuwania.

Podsumowując>

- moje doświadczenie mówi - ucz się na raz niewielu fraziali [ jeden, dwa]

- w dwu znaczeniach nie więcej. TO JEST BARDZO PRAKTYCZNIE ważne

- zapisuj zdania przykładowe [ warto zaznaczać skąd wziąłem przykład. Bardzo przydaje się przy powtórkach], czyli skuteczności nauki

- wracaj do powtórek często, nie trać ducha

DO BOJU’
abmmichal
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
Esency93 - Myślę, że bardzo istotny jest punkt "w dwu znaczeniach nie więcej". Co prawda nie zawsze ograniczałabym się tylko do dwóch znaczeń, ale są takie phrasale, które mają ich po 20 i jeżeli będziemy próbować opanować je we wszystkich kontekstach, jest bardzo duża szansa, że się do tego zniechęcimy bardzo szybko :) - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Paulina - bardzo rzeczowe rady, które w zasadzie często stosuję. Dla mnie najlepszą metodą na zapamiętanie trudnych rzeczy jest właśnie kojarzenie tego z czymś, nawet czymś głupim, ważnym tylko dla mnie. Tą metodą rzeczywiście zapamiętuje się na długo. No i powtarzanie - czasami do bólu. Practice makes perfect :)
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czasowników frazowych chyba najlepiej uczyć się poprzez oglądanie filmów i seriali. Tylko jeden czasownik "get" tworzy ponad kilkaset frazali...
W zasadzie jest to podsumowanie tego co napisała Paulina...
piotr.grela
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze, przy Twoim osłuchaniu języka na pewno.
Gdy nad filmem lub serialem siedzę pół roku rok, to rzeczywiście, zaczynam wyłapywać ”potrzebne rzeczy”, co potwierdza słuszność Twojej propozycji. Dzięki.

Jedna z Was - esency93 - pisała o naturalnej metodzie nigdy mi to do głowy nie przyszło, szukałem idealnych zdań przykładów, a nie jest to konieczne, nie jestem lingwistą/ Bardzo dziękuję za tę podpowiedź. Fajnie że oparłaś to o własne ad hoc zapisane sytuacje. To odwołanie do zadań matury mnie powaliło, ale jest ono słuszne. Chyba zostałem wyprowadzony z ciemnego zaułka bez wyjścia.
abmmichal
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
Esency93 - Nawet nie wiesz ile radości sprawiło mi to, co napisałeś w komentarzu - tym bardziej, że wątek ten ma kilka dobrych lat - stąd też radość podwójna :)
Chyba wrócę do tworzenia bloga o sposobach i metodach na naukę języków. Przez lata takie miejsce w sieci prowadziłam, lata temu nawet zostałam zaproszona przez Sprachcaffe do wypowiedzi dla ebooka "45 ekspertów radzi Jak nauczyć się języka obcego", gdzie ekspertką nie byłam ani teraz, ani nie jestem nią teraz.

Ale mam wrażenie, że mam dość racjonalne podejście do nauki języków i kilka ciekawych rzeczy do przekazania uczącym się, więc chyba wrócę do pisania o językach, metodach ich nauki i materiałach, które można wykorzystywać :)
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dobra, przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, która może być szalenie użyteczna także w kontekście tego, co opisywałam wyżej. Pewnie znacie Arlenę Witt - sprawdziłam, czy miała materiał na temat phrasali i rzeczywiście taki miała. Znajdziecie go tutaj, jeżeli macie ochotę obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=qqVPRE3ohAs

Jeżeli macie problem z szykowaniem własnych zdań, albo wymyślaniem kontekstów z kosmosu, możecie sami przygotować sobie listę klipów z filmów i seriali dokładnie w taki sam sposób jak robi to Arlena. Taki generator znajduje się tutaj: https://www.playphrase.me/#/search

Na hasło get up mamy ponad 4000 propozycji, więc mamy tysiące różnych kontekstów, akcentów i przykładów wykorzystania :)
https://www.playphrase.me/#/search?q=get+up
Wpisując w formie przeszłej 'got up' mamy kolejne 484 przykłady wykorzystania: https://www.playphrase.me/#/search?q=got+up

Jak na coś jeszcze wpadnę, co może nam wszystkim pomóc, to będę podrzucać :)
Esency93
Esency93 - Jeszcze zrobiłam szybko research podobnych stron, żeby mieć alternatywę, bo po przetestowaniu playphrase nie wszystko mi znajdowało w dużych ilościach:
1. https://youglish.com/pronounce/get%20up/english? - widzę, że wyszukuje to filmiki na YouTube z danym słowem. Możemy od razu znaleźć różne, ciekawe materiały do obejrzenia.
2. http://tubequizard.com/search.php - tutaj widzę, że znajduje nam wideo, mamy tekst, możemy wygenerować quiz, mają też ciekawe quiz collection - może nie 100% odpowiedź na to, o czym mówimy, ale na tyle ciekawa strona, że warto ją znać :)
- 2 lata temu
Esency93 - I jeszcze jedna, którą właśnie znalazłam i która mnie zachwyciła, również możemy podać poszukiwane słowo i wybierać z wielu różnych propozycji, oglądając to, co faktycznie nas interesuje :) https://www.voicetube.com/

Tę stronę chyba tak po prostu wdrożę do swojej nauki, bo bardzo mi się podoba kwestia tekstów do filmów oraz tłumaczenia słówek w całym wideo :)

Good luck with phrasal verbs now! :)
- 2 lata temu
londynwarszawianka - Yeah, good luck... - 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
londynwarszawianka - Dla wszystkich uczacych sie jakiegos jezyka obcego, ebook “45 ekspertow radzi jak nauczyc sie obcego jezyka” jest dostepny w formacie pdf. Warto zapoznac sie jak do nauki podchodza ludzie z roznych stron swiata, ciekawe wypowiedzi i podpowiedzi. - 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki