ZALOGUJ SIĘ

"Be not supposed to" vs "be supposed not to" - skąd mam wiedzieć, które zdanie jest w mowie formalnej? (C1-33 powtórki)

zmodyfikowany: 7 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
?
Gość
Gość - Obie wersje stosujemy wtedy gdy cos jest zakazane lub odradzane lecz to drugie przeczenie (jego miejsce) wystepuje w mowie formalnej. Jak mam odróznic mowę formalna od nieformalnej? Czym rożnią sie te 2 zdania?
- I was NOT supposed to spend all that money.
- She was supposed NOT to tell you that.
Co wskazuje w 2. przypadku na mowę formalna?
- 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu
kasia.szczep - Rzeczywiście, przykłady na liście słówek są niejasne, dlatego zostaną zmienione ;-)


EDIT: Przykłady zostały sprawdzone i zmienione na formę, która jest znacznie częściej spotykana ("be not supposed to"), jednak proszę zwrócić uwagę na to, że w trakcie dodawania elementów do powtórek forma gramatyczna jest zaznaczona na niebiesko. Chodzi o to, żeby zapamiętać zdanie wyjściowe i później je odtworzyć. Zawsze można też dodać notatkę do elementu w powtórkach, która naprowadzi na właściwy trop ;-)
- 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Obie formy są poprawne, aczkolwiek częściej można się spotkać z konstrukcją "be not supposed to". W języku formalnym zamiast "be not supposed to" można użyć "be supposed not to". Temat był już poruszany na forum: https://www.etutor.pl/forum/thread/21921-to_be_not_supposed_vs_to_be_supposed_not.html a wyjaśnienie odnośnie obu konstrukcji znajduje się w notatce gramatycznej w lekcji C2-50-1: https://www.etutor.pl/lessons/en/c2/50/1/1744.

Pozdrawiam
kasia.szczep
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu
Gość - Dziekuje za odsylacze. Rozumiem zakres stosowania obu wersji. NIE wiem natomiast jak odróżnić styl formalny od nieformalnego i tego pragne sie dowiedzieć. Czy formalny styl wystepuje wtedy gdy wyrazam opinie nt postepowanie innych ludzi? A nieformalny gdy mowię o sobie? Czyli jak to okreslil 1 ze studentow eTutora "zakaz wewnetrzny i zewnetrzny"? Niestety przyklady zdan do tej lekcji nie potwierdzaja tej teorii. - 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu
Gość - Myslę ze dobrym rozwiazaniem byłoby napisac w nawiasie przy wybranym zdaniu z konstrukcja "be supposed to" - styl formalny - bo z tego co widze wybor jest calkowicie arbitralny, poniewaz nie da sie ocenic czy cos jest stylem formalnym na podstawie 1 zdania. - 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu
kasia.szczep - Krótko i zwięźle na temat stylu formalnego - https://www.etutor.pl/forum/thread/324205-Co_to_znaczy_styl_formalny.html?unread. Styl nieformalny to przeciwieństwo, czyli sposób w jakim się porozumiewamy z najbliższym otoczeniem (znajomi, rodzina). Generalnie, styl wypowiedzi zależy od adresata i sytuacji. Styl formalny charakteryzuje się użyciem pełnych form i oficjalnych zwrotów, a nieformalny form skróconych, często idiomów, potocyzmów itd. Elementy na iiście słówek zostaną zmienione, tak by wykonywanie powtórek nie budziło wątpliwości. - 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu
Gość - Nie miałam na mysli jakiegokolwiek zdania w stylu formalnym lecz pojedyncze zdanie z "be supposed to" na ktore natrafiamy w powtórkach. - 7 lat temu
kasia.szczep - Odpowiedzi udzieliłam pod Pani pierwszym komentarzem (na górze). - 7 lat temu
Gość - Ok. Dziekuje. - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki