ZALOGUJ SIĘ

Lista kolokacji angielskich według częstotliwosci ich występowania

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Zwracam się do użytkowników a może bardziej do pracowników Etutora z zapytaniem o jakąś dobrą pozycję dotyczącą angielskich kolokacji (związków wyrazowych) według częstotliwości ich występowania.

Słów w jezyku angielskim jest ponad 1 mln podejrzewam, że kolokacji jest ponad 10 mln. Nie sposób i bezcelowe jest ich uczenie sie wszystkich, jak leci.

O ile mogę znaleść już trochę stary British National Corpus, listę brytyjskich słów według częstotliwości ich wystepowania https://www.kilgarriff.co.uk/BNClists/all.num.o5
To wciaż nie mam podobnej listy, ktora zawierala by angielskie, brytyjskie kolokacje wedlug częstotliwości ich występowania.

Jest książka wydawnictwa Cambrigde "English Collocations un USE, ale np.
w Advanced zawiera ona tylko 1500 kolokacji.

Gdzies czytalem, ze byla wydana rosyjskie opracowanie o angielskich kolokacjach...
piotr.grela
rupcio - ja używam oxford collocations dictionary 250 000 pozycji.
- 8 lat temu
piotr.grela - Wadą Oxford Collocations dictionary - jest brak tłumaczenia kolokacji na język polski. Kolokacje te nie są one oparte na częstotliwości występowania a na częstotliwości "root words" - słów kluczowych i bazują na przestarzałym korpusie oksfordzkim w porównaniu do korpusu z Cambridge. - 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

słownik DIKI pokazuje kolokacje wraz z ich popularnością. Po wpisaniu słowa istnieje możliwość obejrzenia kolokacji w różnych znaczeniach (z przedimkami, zaimkami itp.)
pozdrawiam
tamek
piotr.grela - Delikatnie mówiąc, angielskie kolokacje na Etutorze, wzięte są z ... sufitu. Nie ma nawet 1/4 tych najczęściej występujących. Z tymi kolokacjami jest gorzej niz bylo, niby są posegregowane ale nie mozna ich dodac do nauki :-/
Może konkurencja do Etutora, np. Supermemo lub Słownictwo wymyśli coś ciekawego...
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moim zdaniem kolokacje są piętą Achillesową słownika Diki, jest ich sporo ale często nie ma tych co chcialbym dodać do nauki.
Srednio polowe powszechnych i czestych kokokacji nie ma w Diki slowniku!

Można przesyłać sugestię o dodanie danej kolokacji do nauki, nie zawsze kończy się to sukcesem, zależy od nauczyciela przyjmujacego zgłoszenie.
Tutaj wielkie pokłony dla Pana Karola, pracownika Etutora, który zawsze dodawał do słownika zaproponowane slówko lub zwrot.

Zupełnie nie potrzebna mi jest funkcja pokazujaca, czy kolokacja jest mocna czy słaba, ja chcę ja dodać do procesu nauki i tyle.

Slownik Diki pokazuje pewne kolokacje jednak, ze wzgledu na potezna liczbe kolokacji potrzebowalbym listy w/g czestotliwosci ich wystepowania.
Niech kazde slowko ma tylko po 10 kolokacji, to z 15.000 slowek mamy 150.000 kolokacji a z 90.000 najczesciej wystepujacych slowek w British English bedzie tych kolokacji prawie milion. Zycia mi nie starczy aby dodac, je do powtorki i przypisac im notatke, ulatwiajaca mi zapamietanie.
Na poczatku chcialbym uczyc sie tych kolokacji co wystepuja czesto, srednio a potem tych co rzadziej.

Moim marzeniem jest aby slownik Diki przewyzszal liczba slow i zwrotow, najlepszy slownik papierowy obecny na polskim rynku, "Wielki slownik angielsko-polski" autorstwa Pana Dariusza Jemielniaka i Marcina Miłkowskiego, wydanego przez wydawnictwo Wiedza Powszechna
piotr.grela
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
karol.k - Jak Pan słusznie zauważył, kwestia kolokacji w angielskim to ogromna sprawa. Tak jak pisałem w drugim wątku - będziemy zajmować się tą kwestią w najbliższych miesiącach :) - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jest taka dziedzina jak computational linguistics, których jeden z przedmiotów badań jest jak często występują słowa i zwroty w danym jęzku.
Pod linkiem http://www.natcorp.ox.ac.uk można wykupić dostęp do British National Corpus, tylko narazie
nie wiem jak uzyskać dostęp do tej bazy i czy udałoby mi sie wydobyć informacje na temat częstotliwości angielskich kolokacji.

Jedna z ciekawych pozycji dotyczacych angielskich kolokacji, znalazlem w sieci ksiazke Mr Stockdales Dictionary of Collocations https://archive.org/details/ERIC_ED447693 ponad 2500 stron!
piotr.grela
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Z 3000 kolokacji zawartych w English Collocations in Use - Michael McCarthy i Felicity O'Dell, Intermediate i Advanced nie ma wiekszosci kolokacji a te co są nie można dodać do nauki :-/

Moje zastrzeżenia, nie zmieniają faktu, że platforma Etutor wraz ze słownikiem Diki, są jak narazie najlepszymi narzędziami do nauki języka angielskiego lub niemieckiego w Polsce i podejrzewam na swiecie.

Chciałbym aby Etutor był jeszcze lepszy :-)
piotr.grela
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się z Piotrem. W nauce języka angielskiego ważna jest gramatyka, jeszcze ważniejsza jest nauka słówek ale moim zdaniem najważniejsza jest nauka całych zwrotów leksykalnych.
Katarzyna.Bienko
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

“It is not so much the words of English nor the grammar of English that makes English difficult … The vague and undefined obstacle to progress … consists for the most part in the existence of so many odd comings-together-of-words.”
(Quoted in Cowie 1999: 52-53)

A language user has available … a large number of semi-preconstructed phrases that constitute single choices.
(Sinclair 1991: 110)
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki