ZALOGUJ SIĘ

Pytanie odnośnie przyimka "to"

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Witam, proszę o pomoc w wyjaśnieniu w jakim celu używamy przyimka to np. w zdaniu I have occasion to go to your side of the city
Dziękuje.
Marcin
marcin.kurasz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

I.

Witam serdecznie,

przyimki to obszerny temat w języku angielskim, dlatego postaram się zamieścić najważniejsze informacje w kilku postach:

,,to" stosujemy jako bezokolicznik i przyimek, najczęściej w następujących sytuacjach:

1) do utworzenia bezokolicznika (tzw. to-infinitive), np.: She wanted to eat something (= Chciała coś zjeść);

- w odpowiedziach, ,,to" często może również pełnić funkcję całego bezokolicznika (wtedy nie musimy po ,,to" stosować czasownika), np.:

A: Let's go to the party (= Chodź na imprezę)
B: I don't want to = I don't want to go (= Nie mam ochoty [iść] / Nie chcę [iść]) - w odpowiedzi można opuścić czasownik łączący się z ,,to" (w tym przypadku jest to ,,go"), ponieważ z kontekstu wynika o co chodzi);

! Wyjątkiem jest gdy ,,to" występuje z czasownikami ,,be" i ,,have", wówczas nie mogą być one pominięte, np.: You have more friends than you used to have (= Masz więcej znajomych niż miałaś); There are more strikes than there used to be (= Jest więcej strajków niż było dotychczas)

2) określenia kierunku (w którym się przemieszczamy) np.: I'm going to Poland (= Jadę do Polski); Go to the left (= Idź na lewo); We should go to the north (= Powinniśmy iśc na północ);

! Wyjątkiem jest czasownik ,,arrive", po którym występuje przyimek ,,at" lub ,,in"

3) do określenia ilości, przedziału liczbowego, jednostki, np.: The shop is open from 8 a.m. to 10 p.m. (= Sklep jest czynny od 8 do 22); There were eighty to ninety guests at the weeding. (= Na ślubie było od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu osób [gości].); There are 2.54 centimetres to an inch (1 cal to 2,54 centymetra);
kasia.szczep
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

II.

4) gdy wskazujemy odbiorcę czegoś, np.: I gave it to her (= Dałem jej to)

5) kiedy mówimy, która jest godzina (zwłaszcza w brytyjskim angielskim), np.: It's ten to three (= Jest za dziesięć trzecia; dosłownie: Jest dziesięć [minut] do trzeciej);

6) gdy opisujemy cel danej czynności, np.: I called her to ask about the party (= Zadzwoniłem do niej, żeby spytać o przyjęcie);

7) gdy wyrażamy opinię (kiedy chcemy podkreślić jak coś odbieramy, widzimy), np.: It seemed akward to me (= To mi się wydawało dziwne); This dress isn't to my taste (= Ta sukienka nie jest w moim guście)

8) w porównaniach (często gdy opisujemy, że preferujemy jedną rzecz od drugiej), np.: I prefer swimming to jogging (= Wolę pływanie niż bieganie/Wolę pływać niż biegać/Wolę pływanie od biegania.);

! Gdy w porównaniach z ,,to" stosujemy czasownik, wymagana jest konstrukcja ,,to -ing" (jak w przykładzie powyżej). Dlatego też nie powiemy ,,I prefer windsurf to ski", tylko ,,I prefer windsurfing to skiing";

9) gdy opisujemy, że dane zdarzenie, osoba, rzecz, stan bezpośrednio czegoś lub kogoś dotyczą; gdy charakteryzujemy czyiś stosunek do czegoś

- ,,to" występuje w połączeniu z rzeczownikiem (następuje po nim) w takich zwrotach jak: damage to (uszkodzenie czegoś), invitation to (zaproszenie na coś, zaproszenie do czegoś), solution to (rozwiązanie czegoś, np. problemu), key to (klucz do czegoś, np. sukcesu, drzwi), answer to (odpowiedź na), reply to (odpowiedź na coś), reaction to (rekacja na coś), an attitude to (stosunek do kogoś lub czegoś - ,,attitude " może również wystąpić z połączeniem ,,towards" - attitude towards something)

- ,,to" również łączy się z czasownikami: reply to (odpowiadać), speak to somebody/ talk to somebody (mówić do kogoś, rozmawiać z kimś) apologise to (przepraszać), explain (something to somebody - wyjaśniać coś komuś), look forward to (nie móc się czegoś doczekać), happen to (przytrafiać się, zdarzać się, przydarzać się);

- konstrukcja przymiotnik + ,,to", np.: Be nice to her. (= Bądź dla niej miła.);

10) poza powyższymi ,,to" jest również stosowane w zwrotach w dyskursie, np.: To begin with/to start with (poczynając od, zaczynając od), to some extent (do pewnego stopnia, w pewnym stopniu), to great extent (w dużym stopniu), to sum up (podsumowując, reasumując) itp.
kasia.szczep
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

III.

Jeśli chodzi o zdanie ,,I have occasion to go to your side of the city"

- w pierwszym przypadku ,,to" pełni rolę bezokolicznika (to go = iść, pójść, udać się)
- w drugim przypadku pełni funkcję przyimka , który służy wskazaniu miejsca, lokalizacji (,,to your side of the city" = do twojej części miasta / na twoją stronę miasta);

I have occasion to go (to-infinitive) to (preposition) your side of the city = Mam okazję pójść (bezokolicznik z ,,to") do (przyimek) twojej części miasta / Mam okazję przejść na twoją stronę miasta. (tłumaczenie zależy od kontekstu zdania).

Oczywiście wszystkiego należy uczyć się stopniowo. Starałam się podać naważniejsze zastosowanie ,,to" aby nie wprowadzać zamieszania. Lekcje staramy się dostosowywać do potrzeb ucznia, tak aby w każdej kolejnej znalazło się coś nowego, żeby stopniowo móc poszerzać swoją wiedzę w zakresie języka angielskiego ;)
Pozdrawiam!
kasia.szczep
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
abmmichal - Pani Kasiu, dobra robota. - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bardzo serdecznie dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam. Marcin
marcin.kurasz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki