ZALOGUJ SIĘ

Powtórzyć materiał czy przejść na kolejny poziom

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Zauważyłam, że niemała grupa osób zaczynających naukę na tej stronie uczy się od początku, od A1, chociaż niejedni coś już w tym języku potrafią i mogliby z powodzeniem uczyć na bardziej zaawansowanym poziomie.

Moja sytuacja jest trochę inna, bo nie wszystkie umiejętności rozwinęłam równomiernie. Np. okropnie mówię i mało łapię ze słuchu. Różnicę oceniam aż na 2 poziomy w dół (A1). Pracuję nad wyrównaniem, a w tym czasie postanowiłam powtórzyć ostatni przerobiony poziom.

Z jednej strony jest fajnie. Nigdy mi tak świetnie nauka i powtórki nie szły, bo w większości przerabiam znany materiał.

Z drugiej strony - robi się nudno i nawet takiemu zapaleńcowi jak ja włącza się demotywator.

Wcześniej miałam braki, a jednocześnie widać było postępy. Od kiedy powtarzam, stoję w miejscu. Już widzę, że zanim zdobędę umiejętności praktyczne... wolę nie kończyć :)

A jak to u Was wygląda? Czy warto powtarzać cały poziom lub uczyć się od początku?
Czy lepiej popracować nad nowymi, trudniejszymi zagadnieniami, po prostu rzucić się na głęboką wodę?
B
barwa.jesienna
anker04 - Na swoim przykładzie mogę powiedzieć ,że powtórki są bardzo przydatne. Co prawda zajmują dużo czasu ,ale jaka jest satysfakcja gdy po jakimś czasie kiedy wydaje się, że nie wiem co powinnam napisać nagle przychodzi mi coś do głowy.Najpierw nie wierzyłam ,że to będzie potrzebna wiadomość.Teraz juz ufam swojej intuicji i w większości jest to dobre. - 11 lat temu
barwa.jesienna - Mam nadzieję, że za parę czy trochę więcej miesięcy, też będę mieć taką intuicję. Teraz, gdy mam szybko coś napisać, a zwłaszcza powiedzieć, różnie to bywa;)
Dziękuję i pozdrawiam :)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 10

Osobiście wolę powtarzać ;) w powtórkach cała siła,wtedy utrwalam sobie to czego się nauczyłam bądź tez przypominam to,czego zapomniałam-bo i tak się zdarza;) też czasem wydaje mi się że stoję w miejscu,nie przejmuj się ;) inni z kolei rzucają sie na głęboką wodę,kwestia indywidualna;) tak czy siak wytrwałości życzę;P
maddie1819

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uważam, że warto powtórzyć materiał, bo tylko tym sposobem go utrwalisz. Nie jest to czas stracony. Jak już powtórzysz całość przerobionego materiału to wtedy przejdź do nowego. Myślę, że wtedy zaprocentują te powtórki. Pozdrawiam bardzo
A
anialew

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się z poprzednikami. Ja także wytrwale robię codziennie powtórki. Czasami to męczy ale lepiej się utrwala nauczony dotychczas materiał. Bo skoczyć to poziomu wyżej to nie problem ale zapamiętać już to większy kłopot. Lepiej małymi kroczkami ale skutecznie do przodu:)
angnew1
barwa.jesienna - Ja też robię powtórki codziennie. To jest założenie tego programu, jego podstawa. Przerobiłam w ten sposób poziomy od A1 do B1. Uznałam, że jak na B1 moje możliwości praktyczne są słabe. Nie mówię płynnie, zwyczajnie leżę na całej linii. Poza tym słownictwo mam w miarę opanowane, gramę też. Rozbieżność między teorią a praktyką. Przerabiam drugi raz B1, którego uczyłam się już w ub. roku. Te same ćwiczenia, czytanki, słownictwo. Jestem w połowie i chyba go skończę, ale zastanawiam się czy to nie strata czasu.

Dziękuję za wypowiedzi :)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Powtarzać do skutku a w wolnych chwilach przeszukiwać nasze forum, wiele już zostało powiedziane w tej i innych kwestiach:)

"Better be proficient in one art than a smatterer in a hundred."

Powodzenia!
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
barwa.jesienna - Dziękuję :)

Jakoś mi się nie udało trafić na podobny temat. Sugerujesz, że wszytko już na forum napisano i mam się nie wyrywać z pytaniem? ;)

Czyli ograniczając się do tego słownictwa i tej gramatyki, które już jakoś tam znam i na tym materiale ćwicząc, powinnam do przodu ruszyć. Jestem na dobrej drodze :)
- 11 lat temu
quantum137 - > Sugerujesz, że wszytko już na forum napisano i mam się nie wyrywać z pytaniem?
eeeeee ja napisałem:
> ... wiele już zostało powiedziane...
Lepiej opanować doskonale postawy, niż po łebkach wszystko:)
Pytaj, pytaj!
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
barwa.jesienna - Jako tako daję radę z tłumaczeniem na polski :) Naprawdę dziękuję za radę Tobie i tym, którzy odpowiedzieli na moje pytanie. Pomogliście mi przekonać się, że to co robię teraz jest właściwe, że nie powinnam patrzeć na powtórzenie poziomu jak na dreptanie w miejscu. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ja wole odrazu przejść do następnego poziomu
DanioF
quantum137 - Co w przypadku gdy następny poziom opiera się na poprzednim?
Wracamy utrwalić... nie?
- 11 lat temu
DanioF - Ja się ucze powtarzając materiał ze szkoły - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moim zdaniem decyzja o ewentualnym powtarzaniu materiału zależy od ilości błędów w trakcie powtórek. Jeżeli ilość błędów przekracza 30%, to warto powtórzyć. A jeżeli jest mniejsza ilość błędów to może wystarczy poczekać z dalszą nauką i zająć się powtórkami trudnych elementów w moich testach. A dla zaczynających naukę polecałbym zaczynać od początku bez względu na poziom. To nie zaszkodzi a być może uzupełni wiedzę i utrwali to co już się potrafi.

Pozdrawiam.
?
Gość
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
barwa.jesienna - Być może. Do powtórek, poza listami lekcyjnymi dodałam drugie tyle własnych elementów, w tym sporo zdań, które stały się utrapieniem (niespecjalnie mi się przydały, kiedy się ustnie wypowiadałam).
Trudno to ocenić. Wydaje mi się, że gdy dłużej się uczymy, jest więcej materiału, częściej coś się zapomni. System powtórkowy pilnuje, żeby nam przypomnieć. I będzie przypominał również wtedy, gdy będziemy uczyć się następnej partii materiału. Łatwo takie sprawy wyregulować przez dodawanie mniejszych partii materiału i ćwiczenie trudnych elementów przy pomocy testów. Chyba przydałyby się testy na zakończenie poziomu.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja zaczęłam uczyć się tu od niedawna, ale od początku. Bo miałam przerwę w nauce tego języka kilka lat, więc oczywiście nastąpił regres i wiele zapomniałam, więc widziałam sensowne zacząć od A1 i rzeczywiście ma to sens, bo wiele rzeczy sobie przypomniałam a niektóre nawet nowe doszły. Zawsze chyba lepiej tu zacząć od początku, najwyżej powtórki będą formalnością, na niższym poziomie a potem przejść do spokojnej, ale systematycznej nauki na wyższym poziomie. W ogóle te powtórki to świetna rzecz, bo przypominają natrętnie te słówka i po jakimś czasie i tak się ich człowiek nauczy ;)
V
Vanilkah
barwa.jesienna - Właśnie wróciłam do nauki języka, który dawno temu porzuciłam. Tak ja Ty angielskiego, ja także zaczynam uczyć się tamtego języka od początku. Na razie mnie śmieszy, jakich prostych rzeczy się uczę. Założę się, że po przerobieniu paru początkowych lekcji już mi do śmiechu nie będzie;) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Osobiście uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby powtarzać materiał na niższych poziomach i jednocześnie powoli uczyć się nowego, na naszym poziomie. To co już znamy idzie nam szybko i nie trzeba się na powtórkach aż tak skupiać , jak na nowym materiale. Dzięki temu nie traci się motywacji, powtarza materiał i uczy się drobnymi krokami czegoś nowego. W moim przypadku ten system działa. To, że przerobie jakąś lekcje, nie oznacza też, że do niej nie wracam później, a słówka , które naprawdę dobrze znam nawet nie dodaje do powtórek, bo wolę uczyć się i powtarzać nowe.
mceo
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
barwa.jesienna - No właśnie, ta motywacja. Uczucie, że niczego nowego się nie uczę, potrafi rzeczywiście przytłoczyć (trochę nowych słówek dodaję, inaczej nie byłabym sobą).

Dziękuję za wypowiedź :) Rozwiązanie, które proponujesz to chyba najlepsze wyjście, jeżeli się ma poczucie, że należałoby swoją wiedzę ugruntować. Tak doradziłabym przyjacielowi, gdyby pytał, chociaż sama obrałam inną drogę. Łatwiejsza nauka zajmuje mniej czasu, ten wolny miałam poświęcić na lekturę, podcasty, filmy. I ta część mojego planu nie wyszła.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

czesc barwa.jesienna...

Tez mialam podobny problem.
Poniewaz mieszkam w UK od 8 lat jakos potrafie sie dogadac z innymi i moj chlopak jest anglikiem.
Uczesniczylam w kursach typu szkola online skype... ale nic nie dalo poniewaz ja pracuje na nocki i cwicze joge wiec zabardzo nie dawalam rady.
Czyli moj poziom mowionego ang jest napewno na jakies B1....
Natomiast pisanie lezy...
Kiedy znalazlam ta szkole... pomyslalam sobie a czemu nie sprobowac.
Zrobilam test i wyszlo ze jestem na A2... trudno. Zaczelam od A1.
I rzeczywiscie... slowka takie jak house, car, pet... sa latwe i mozna sie znudzic i czuc jak male dziecko.... ale doszlam np do l mnogiej i powiem ci ze usmialam sie... zaczelam sie zastanawiac co ci biedni anglicy uslyszeli jak ja odmienialam cos czego nie powinnam naprawde... advices - hahahaha dobre co?
I kolejna rzecz this, that .... naprawde mam luki.
Wiec to co umiem to umiem.... lece z materialem. Jedna lekcja na dzien. Jak znam slowka i zwroty ktore sa banalne to likwiduje je z powtorek. Zostaja tylko te ktorych nie umiem.
Okazuje sie ze mam luki wiec jak nie umiem i nie wiem to sie zatrzymuje i ucze i jade dalej.

Pamietaj A1 jest latwy wiec nie znuzaj sie bo bedzie i jest tylko pod gorke za jakis czas jak dojdziesz do A2 lub wyzej i o to chodzi.
Ja zrobie sobie BIG test pod koniec A2 -egazmin - 90min, tak? . Bedzie fajna zabawa.
Kuje ... jednym slowem bo ten test motywuje mnie zeby go zaliczyc jak najwyzej.

Pozd
?
Gość
barwa.jesienna - Powodzenia na egzaminie! Dzięki za wpis :)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Właśnie miałem załamanie motywacji i chciałem odpuścić powtórki aby iść dalej z materiałem ale mnie przekonaliście, że warto iść powoli a systematycznie do celu
sofronov
barwa.jesienna - Na eTutorze nie da się odpuścić powtórek - chyba, żeby je przeklikać na 4;), ale tylko siebie można tak oszukać. Nie zrobisz powtórek w jednym dniu - czekają na Ciebie w następnym. Czasem potrafią człowieka nieźle zgnębić, wiem coś o tym.
Walcz z nimi dzielnie, trzymam kciuki :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki