ZALOGUJ SIĘ

get w tym przypadku jest nie właściwie

3 tygodnie temuostatnia aktywność: 3 tygodnie temu
"otwierać drzwi" po angielsku jest open the door. Użycie samego get w tym przypadku jest moim zdaniem niewłaściwe i mylące.
J
Joanka1969
darkobo - Fajnie, że uważasz nas za jasnowidzów.
Gdzie jest to get, w połączeniu z czym?
- 3 tygodnie temu
londynwarszawianka - W Diki jest haslo:
Get the door - otworz drzwi.
Native speakers tlumacza to jako ‘move the door’, co moze oznaczac ‘zamkniecie’ albo ‘otworzenie’ drzwi.
- 3 tygodnie temu
piotr.grela - Joanka1969 w każdym języku można powiedzieć to samo na różne sposoby. W języku angielskim mówionym, występuję zjawisko elipsy językowej, usuwą się niektóre zbędne słowa, które znane z kontekstu:
Jeżeli pies drapie do drzwi, to mówię do mojej kobity: "Get and open the door" ale jak powiem "Get the door" to kobita zrozumię, że ma ma iść i otworzyć psu drzwi a nie kupić drzwi.
- 3 tygodnie temu zmieniany: 3 tygodnie temu
darkobo - A, to teraz już jaśniejsze. To ja zwrócę uwagę, że w niemal wszystkich zdaniach przykładowych jest "get the door open", czyli faktycznie nie samo "get the door", już tym bardziej nie samo "get".
Czyli tak, jak napisał Piotr, najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z elipsą.
Zastanawiam się jednak, czy faktycznie jako hasło słownikowe nie powinno być "get the door open", ewentualnie uzupełenione o "get the door" z odpowiednim wyjaśnieniem.
- 3 tygodnie temu
TomekK7 - Według mojej wiedzy, "get the door" dotyczy otwierania drzwi komuś (np. jak ktoś ma zajęte obie ręce, lub jak chcemy otworzyć drzwi żeby kogoś przywitać, zaprosić do środka, podobnie do "answer the door"). Dodatkowo, po weryfikacji w innych źródłach, samo określenie "get the door" (bez "open") może też być użyte w zdaniu:

"If you'll get the door for me, I'll carry that box inside." (źródło: https://www.merriam-webster.com/dictionary/get%20the%20door)

W takim wypadku, zmodyfikowałem pozycję w Diki dodając kontekst w jakim stosujemy to wyrażenie:
https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=get+the+door
- 3 tygodnie temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.