ZALOGUJ SIĘ

Pytania w Present Simple bez do/does.

12 lat temu
Witam!

Zastanawiam mnie dlaczego w niektórych pytaniach, w czasie teraźniejszym (present simple) nie ma operatora do/does?

Chodzi mi np o:
Where is the toilet?
Nie powinno być: "Where does is the toilet?"

When you go to school?
Tutaj też ma być bez 'does'?
X
xkrystekx

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Bardzo ciekawą kwestię poruszyłeś. Otóż ostatnio też się zaczynam angielskiego uczyć i wyczytałem, że:

Czasownik posiłkowy w tym przypadku nie jest potrzebny, ponieważ nieznany podmiot (pytamy przecież o niego) i tak nieumożliwia dokonanie typowego dla angielskich pytań przestawienia.

Przykłady:

Whose parents know that man? Mine do.
Czyi rodzicie znają tego człowieka? Moi.

Whose parents does that man know? He knows mine.
Czyich rodziców zna ten człowiek? Moich.

Mam nadzieję, że mniej więcej ci jakoś to przedstawiłem.
lukasfajger
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Poczytaj o pytaniach o podmiot i o każdą inną cześć zdania a zrozumiesz. W pytaniach o podmiot nie używamy operatora do/does. Natomiast pytania z operatorem do/does jest pytaniem o każdą inną część zdania(oprócz podmiotu).
E
efogt
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W 100 procentach zgadzam się z przedmówcami, w Twoim jednak wypadku nie mamy do czynienia z pytaniami o podmiot.
Pierwsze pytanie, choć mówi się o nim, że jest w Present Simple, zawiera czasownik "be", który jest czasownikiem specjalnym, posiłkowym i podlega trochę innym zasadom (m.in. tworzy pytania przez inwersję). Nie wymaga więc operatora. Napisane przez Ciebie pytanie jest poprawne.
Drugie pytanie jednak jest błędne. Powinno być: When do you go to school? (do, a nie does, bo to nie jest 3 os. l.poj.)
Pytanie o podmiot mogłoby tu brzmieć: Who goes to school? How many students go to school? Whose children go to school? itp.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
xkrystekx - dzięki wielki, już teraz wszystko jasne ;) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.