ZALOGUJ SIĘ

Czy brak użycia przedimka The jest prawidłowe w poniższym zdaniu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Gdańsk is in - northern Poland and Kraków is in the south.
Agnieszka1985

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

jak dla mnie zdanie jest ok.

Mowi sie in Poland a nie in the Poland. Zawsze przed krajem nie daje sie "the" no chyba ze nazwa kraju to liczba mnoga np in the USA in the UK.
kktm
Agnieszka1985 - Dziękuję, chyba że konstrukcja wyglądała by tak : Gdańsk is in the north of Poland to dodatkowo byłoby THE.

Pozdrawiam
- 5 lat temu
aga.p - Jest dokładnie tak jak to przedstawiliście. Poprawne wersje to: "in northern Poland" (często w zapisie: in Northern Poland) lub "in the north of Poland". - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Or the Czech Republic.
T
tadek2012
tadek2012 - Thank you very for the point! - 5 lat temu
herrmaan - Also the Netherlands - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uczono mnie the Argentine, ale chyba z tego the zrezygnowano współcześnie. Jestem ciekawy bardziej kategorycznego wyjaśnienia.

Są kraje które nie mają jednolitej pisowni jeśli dobrze pamiętam to Liban /the Liban i Ghana?? Proszę o wsparcie.
abmmichal
aga.p - Michał, z reguły "the" używa się przy nazwach zawierających liczbę mnogą, słowo "kingdom/states/republic" (np. the Czech Republic, the United Kingdom, the United States) lub odnoszących się do grupy wysp. Wyjątkiem od reguły jest "the Netherlands".
Podobnie było w przypadku Gambii, jednakże przyjęta została nazwa "The Gambia".
Opcjonalnie "the" używamy w przypadku: (the) Argentine (ale już The Argentine Republic). Dyskusyjne jest użycie "the" w przypadku Libanu i Sudanu (raczej się od tego odchodzi).
- 5 lat temu
tlstar - Ale "the NetherlandS" to też liczba mnoga (Niderlandy, Królestwo Niderlandów, dawne kraje Beneluksu), więc raczej nie wyjątek :-) - 5 lat temu
abmmichal - Aga. P dziękuję. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.