ZALOGUJ SIĘ

What kind of music were you listening to in the 1960s?

5 lat temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Dlaczego to zdanie jest w czasie past continuous a nie past simple?

Jeżeli dobrze rozróżniam zastosowanie tych dwóch czasów, to czy nie powinno być to napisane: What kind of music did you listen to in the 1960s? Przecież to dotyczy sytuacji w przeszłości, która się zakończyła. Czy raczej kierować się 1960s, że słuchałem w latach 60-tych, przez 10 lat w przeszłości trwała ta czynność.

Czy jeżeli użyje: What kind of music did you listen to in the 1960s? - nie poprawnie
Czy jeżeli użyje : What kind of music did you listen to in the 1960? - poprawnie (ale to też cały rok, od stycznia do grudnia).

Poproszę o wytłumaczenie tego.
pl_mrong

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

to przeciez past continous rzecz działa się przez jakiś czas w trakcie lat 60-tych
W
Wersik
piotr.grela - Nie tylko w 1960 ale w latach pomiedzy 1960 a 1969 - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak na czuja

Past Simple jak najbardziej pasuje.
Present Continous tak średnio.
kktm

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Myślę, że jest to wyjaśnione w lekcji https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/24/3/40457
Mówimy o czynności niedokonanej - słuchałeś muzyki, a nie posłuchałeś, usłyszałeś lub wysłuchałeś.
W takich sytuacjach używamy właśnie Past Continuous.

"Czynność dokonana / czynność niedokonana
Past Simple używamy, gdy mówimy o czynności zakończonej w przeszłości:

I drove home. = Przyjechałem do domu. (czynność została zakończona)

a Past Continuous, gdy czynność ta trwała przez dłuższy czas w przeszłości:

I was driving home. = Jechałem do domu. (byłem w trakcie jazdy)"

W naszym przypadku słuchaliśmy muzyki przez dłuższy czas w przeszłości (w latach sześćdziesiątych), w dodatku niejednokrotnie.
darkobo
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Aż z ciekawości zapytałem się swojego zięcia co on o tym sądzi.
A może takie pytanie byłoby lepsze:" What kind of music did you use to listen (to) in the 1960s?"

Past Continuous w większości w 90% oznacza czynność niedokonaną.
Znowu czas Past Simple znaczy, czynność zakończoną w przeszłości jednorazową jak w wielokrotną.
I listened the Beatles in the 60's - Słuchałem w latach 60 Beatlesów (1 raz).
I listened the Beatles in the 60's - Słuchałem w latach 60 Beatlesów (wiele razy).

A tutaj zadałem pytanie:
https://forum.wordreference.com/threads/what-kind-of-music-were-you-listening-to-did-you-listen-to-did-you-use-to-listen-to.3832101/#post-19578554
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Pomimo wielu lat nauki mam często dylemat jakiego użyć czasu. Czy Present Simple czy Present Continuous? Czy zamiast Past Simple nie użyczyć Past Continuous? Czy zamiast Past Simple nie użyć Present Perfect?
Te zagadnienia gramatyczne są z pozoru proste a jak się w nie bardziej wgłebiamy tym więcej jest różnych "ciekawostek".
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.