ZALOGUJ SIĘ

Mam problem z fr. akcentem w słowach typu cafe, fiancee itd. Czy jest jakiś prosty chwyt żeby uzyskać tę literę?

zmodyfikowany: 7 lat temuostatnia aktywność: 5 miesięcy temu
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Wszystkie najpopularniejsze znaki języków europejskich są zapisane w tzw. ASCII (uniwersalnym kodzie językowym, który zawiera 256 znaków). Jeśli używasz Windowsa, to bardzo łatwo uzyskać do nich dostęp. Wystarczy, że wciśniesz na klawiaturze klawisz "Num Pad" (na ogół nad klawiaturą numeryczną) - na ogół jest specjalna dioda, która pokazuje, czy ten klawisz jest aktywny. Następnie, przytrzymując klawisz alt, wybierasz określony kod z klawiatury numerycznej.

Małe "é" - 0233.

Duże "É" - 0201.

Możesz też pobawić się innymi kodami :) Np. możesz uzyskać w ten sposób symbole kart, symbole płci oraz oczywiście różne znaki diakrytyczne.

Możesz uzyskać spis tych znaków googlując to pod "znaki ascii" itp.

Pozdrawiam,
Franek
B
bi0hazard
Gość - Stokrotne dzieki. Wprawdzie nie wiem jeszcze czy mam klawisz "Num Pad" ale moj laptop ma tyle roznych gadzetow ze pewnie i to sie znajdzie. Pozdrawiam:) - 7 lat temu
Gość - Mam klawiaturę bez dedykowanego panelu numerycznego, nie mam tez żadnego klawisza z ikona tego panelu. Podobno Fn + F11 mogłby zastapic Numpad (znam kody numeryczne) ale to dla mnie wyzsza szkola jazdy. Nie rozumiem dlaczego nie mozna tego problemu rozwiazac przy pomocy pojawiajacej sie klawiatury gdy zaistnieje koniecznosc uzycia e z akcentem tak jak w grze WordSmith lub akceptowanie pisowni bez akcentu. Nie wszyscy urodzili sie z "mysza" w reku. Dziekuje za probe rozwiazania problemu. Kurs eTutor to nie kurs informatyki. - 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ok, w takim razie możesz użyć dowolnego oprogramowania dla Windows, które pozwala przypisać sobie domyślnie dowolny symbol do określonego klawisza lub kombinacji klawiszy. Mnie to się bardzo przydało, gdy przestał mi działać klawisz Esc w netbooku - po prostu ustawiłem sobie wtedy klawisz tyldy (ten pod Esc), aby pełnił funkcję Esc, i problem z głowy. :)

Nie pamiętam, jakiego oprogramowania użyłem wtedy, ale tutaj jest link do oprogramowania Microsoftu:

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22339

Przypisanie sobie é do skrótu np. "alt+e" powinno być bardzo proste - gdybyś miała jeszcze jakieś problemy, to pisz. :)
B
bi0hazard
Gość - Slucham Cie z zachwytem choc niewiele rozumiem - no moze troszke. To co piszesz brzmi bardzo sensownie i praktycznie Oczywiscie postaram sie wykorzystac Twoją wiedze i dam Ci znac czego dokonalam. Milego dnia. - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bonjour !

Postanowiłem odgrzebać ten wątek, bo chciałbym efektywniej wpisywać znaki diakrytyczne. Pewnie dużo się zmieniło przez te 7 lat.

Próbowałem różnych metod i żadna mnie nie satysfakcjonuje w pełni:
1. przyciski ze znakami pod polem tekstowym (trzeba oderwać ręce od klawiatury i chwycić za myszkę)
2. klawiatura francuskojęzyczna (przycisk do tworzenia liter ê â ô î û to jest niestety ten sam przycisk co podpowiadacz litery - gdyby nie to, byłaby to najlepsza opcja)
3. alt-cody na numpadzie (upierdliwe, żeby wpisać ê trzeba wciśnąć ALT+0234 - dużo klikania)
4. niewpisywanie ich (etutor zalicza, ale trzeba w głowie spamiętywać gdzie bym wstawił dane znaki specjalne)
5. oprogramowanie do przypisania przycisków (nie sprawdzałem, wygląda obiecująco, ale wymaga konfiguracji na każdym nowym urządzeniu)

Jakie są wasze doświadczenia? Jakie metody preferujecie?
N
nejtif_spiker

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.