ZALOGUJ SIĘ

Czy możemy zamiennie stosować "if" i "when" w zerowym trybie warunkowym?

zmodyfikowany: 13 lat temu
I listen to music if I am sad.

I always buy a hamburger when I'm hungry
Y
yvonne27

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Myślę że bardziej na ten temat odpowie Ci mój guru od angielskiego:
http://www.isel.edu.pl/blog/wpis.php?nw=51

wg jego teorii można ale... poczytaj sobie na ten temat w linku.
Ewa_G1967
quantum137 - Bardzo fajna stronka! - 13 lat temu
Ewa_G1967 - Wiem i polecam wszystkim uczącym się języka!!! Cudowny nauczyciel oby więcej takich i wszystko za darmo;))) Tam zaglądam gdy mam problem z gramatyką!! - 13 lat temu
Marzyciel - Ten blog od zawsze był prooo <3 - 13 lat temu
quantum137 - jeden z lepszych blogów jeśli nie najlepszy jakie dotychczas widziałem w necie.

Dzięki Ewo za podanie linka :-)
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
lepsi1 - Ewa , ja też zostawiam plusika za ten link. Strona jest naprawdę super:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'When' używamy wtedy, jeśli ktoś jest pewny lub przekonany o tym, że coś się wydarzy (zazwyczaj też wiemy, kiedy to się wydarzy), np.:
I'll see you next week when we're all at Tom's house.
(jesteśmy pewni, że Tom jest w domu)

'If' używamy wtedy, jeśli ktoś nie jest pewny, czy coś się wydarzy w przyszłości, np.:
I'll see you in August, if I come to London.
(w znaczeniu: może przyjadę, a może nie)

'When' i 'If' możemy używać zamiennie, jeśli mówimy o powtarzających się czynnościach lub wydarzeniach, które możemy przewidzieć. Wówczas, między 'when' i 'if' nie ma praktycznie różnicy w znaczeniu, np.:

When/ If you heat ice it turns into water.
When/ If I'm in Warsaw I usually stay with my parents.

Poza tym, warto zapamiętać, że 'if' wskazuje na warunek, natomiast 'when' na czas. Te zdania powinny Pani dostrzec różnicę:

If it is possible, I will help you later today.

I'll help you when I'm finished with my work.

Tym drugim zdaniem wyrażamy pewność, że jak tylko skończymy pracę, to pomożemy przyjacielowi, podczas gdy pierwsze jest tylko przypuszczeniem: jeśli skończę, to pomogę - nie wiemy, czy rzeczywiście pomożemy i kiedy to zrobimy.
a.toronczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki