ZALOGUJ SIĘ

Jaka jest zależność pomiędzy "have" i "have got"?

14 lat temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Mam pytanko - jaka jest zależność pomiędzy: "Have" i "Have got"?
S
sylwiasv
zupa9 - "have" to znaczy że coć mam a "have got" znaczy że tego nie mam - 4 lata temu
Adas100 - Nieprawda. Oba wyrażenia oznaczają posiadanie czegoś. - 4 lata temu
martynakl - Have got to znaczy że coś mamy A Have znaczy mieć - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

"Have" i "have got" możemy używać zamiennie kiedy mówimy o 'posiadaniu czegoś'
Np.

"I have a lot of free time." - "Mam dużo wolnego czasu."
i
"I have got a lot of free time." - "Mam dużo wolnego czasu."

oba są poprawnymi zdaniami.

Należy jedynie zapamiętać, że "have" jako "mieć" i "posiadać" nie ma skróconej formy, czyli
"I've a lot of free time." - jest niepoprawnym zdaniem.
Jeśli chemy użyć skróconej formy to tylko i wyłącznie możemy powiedzieć:
"I've GOT a lot of free time."
"Have got" możemy używać tylko do mówienia o naszym stanie posiadania. W pozostałych zastosowaniach, używamy samego "have".
Np. "Jem obiad" w zdaniach to "I have dinner at 6 o'clock" i tutaj NIE możemy użyć "have got".
"Have got" jest typowe dla brytyjskiej odmiany języka angielskiego, "have" jest częściej używane w amerykańskiej odmianie języka.
A
agazerka
14 lat temuzmieniany: 11 lat temu
colombo - Dobre objaśnienie- dziękuję. Początkujących nurtują tego rodzaju pytania. Ja mam też problem z pytaniem i przeczeniem z have. Kiedy "Do you have...?" a kiedy "have you...? I jak tworzyć poprawne przeczenia z tym czasownikiem???.
Pozdrawiam
- 11 lat temu
agazerka - "Do you have...?" i "you don't have" używamy z czasownikiem "have".
"Have you got...?" i "you haven't got" używamy z czasownikiem "have got".
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

No właśnie prawie żadna różnica a jednak trzeba zapamiętać że "have" często oznacza spożywanie(jedzenie), picie i nie używamy wtedy "have got" np. She is having a cup of coffee- Ona pije kawę ( z filiżanki) czy też I'm having a sandwich- Jem kanapkę. "Have a candy bar!" Poczęstuj się batonikiem.
Pozostałe zastosowanie jak wyżej wspomniano to z wyrażeniami np.: kąpać się( w wannie)-have a bath; pływać -have a swim; odpoczywać, mieć wolny dzień have a holiday; spojrzeć na coś/przyjrzeć się-have a look.
Także trochę tego jest. Pozdr
W
Waldii77

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam znalazłem na eTutor.pl wytłumaczony ten temat w bardzo prosty sposób + ćwiczenia obejrzyj filmik https://www.etutor.pl/lekcje/1100/ Pozdrawiam
M
maly791

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

WARTO UZUPEŁNIĆ TO ZAGADNIENIE-
HAVE vs HAVE GOT - how to express ownership or possession? What about questions forms of these two expressions in tenses?
regards
abmmichal
akalcov - I have a dog. / I've got a dog.
I don't have a dog. / I haven't got a dog.
I had a dog.
Do you have a dog? / Have you got a dog?
Did you have a dog?

Regards, Allan (Native speaker living in Poland)
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Można też dodać, że w Amerykańskim użwa się częściej samo HAVE, natomiast Brytyjczycy używają HAVE GOT na każdym kroku.Tak jak wspomniane powyżej znaczy to samo i można posługiwać się i tym i tym - uwzględniając wyjątki wspomniane powyżej.
R
Rodi

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki