ZALOGUJ SIĘ

Kiedy stosować "me", a kiedy "I"?

13 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Proszę mi wytłumaczyć kiedy stosować formę I a kiedy Me w zdaniach.
I jedno i drugie stosujemy na początku zdania więc...
Ewa_G1967
anel - jeszcze jest 'myself' uzywać kiedy 'me', ale kiedy mówimy o sobie :
If you do not stop make me sad I will have killed myself by soon
- 9 lat temu
ewa159 - @anel

Could you elaborate on this, please? Cause I can't grasp what you have in mind.
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

[I] czyli [ja] występuje w zdaniach jako podmiot. Dlatego może stać na początku zdania.
[Me] czyli [mnie/mi] w zdaniach występuje jako dopełnienie. Nie zaczynamy zdań od [me].

Kiedy potrzebujemy podmiotu używamy [I].

I am a girl. = [Ja] jestem dziewczyną.
Susan and I are girls. = Susan i [ja] jesteśmy dziewczynami.
She and I are girls. = Ona i [ja] jesteśmy dziewczynami.

Kiedy potrzebujemy dopełnienia używamy [me].

They thanked me. = Oni podziękowali [mi].
They invited Tom and me to the concert. = Oni zaprosili Toma i [mnie] na koncert.

W przypadku, gdy używamy zaimka z imieniem, np. Jane to czy użyjemy [I] czy [me] zależy od miejsca w zdaniu i tego czy potrzebujemy podmiotu, czy też dopełnienia, np.

W zdaniu:
Jane i [ja] jesteśmy studentkami - Jane i [ja] to podmiot, dlatego potrzebujemy [I] = Jane and I are students.

W zdaniu:
Oni lubią Jane i [mnie] - Jane i [mnie] to dopełnienie, dlatego potrzebujemy [me] = They like Jane and me.

Jak widać [me] nie może pojawiać się na początku zdania.
Mam nadzieję, że pomogłam.
A
agazerka
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Ewa_G1967 - Dostałam kiedyś taki podpis na zdjęciu od nativ z NZ
Me and you in...
Więc jak to jest nie stawia się Me na początku zdania????

Mój lektor też coś wspominał o tym ale nie bardzo pamiętam.
- 13 lat temu
wacek6713 - Przeczytaj poprzednią wypowiedź Agaty,tam jest wyjaśnienie. - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Napiszę osobną odpowiedź, bo to za dużo na komentarz.

Odnośnie [me] na początku zdania, jest to niezbyt grzeczne i jest to uważane za błąd.
W tym przytoczonym zdaniu poprawnie byłoby [You and I in...].

Należy pamiętać, że w mowie potocznej, można sobie pozwolić na więcej i nie zawsze trzeba przestrzegać poprawności gramatycznej.
Stąd też tytuły jak [Me, myself and I], albo rymowanki [Me and you, just us two].

Ale polecam uczyć się poprawnego stosowania [I] i [me], ponieważ jest to jeden z tych błędów, które native speakerów irytują.
Bardzo często poprawiają osoby mówiące np. [Me and Susan], że ma być [Susan and I].

Warto zapamiętać :)
A
agazerka
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
zaz2013 - Wbrew pozorom to właśnie native speakerzy używają I i me "niewłaściwie", czasami jest to nawet dopuszczalne w 'informal style', a wręcz - jak np. 'That's me' - uznawane za poprawne (tu wyrażenie 'That is I' jest dopuszczalne, ale uważane za hiperpoprawne).
Często stosuje się 'me' w podwójnym podmiocie: 'John and me', 'Me and the kids', ale raczej w mowie potocznej. W drugą stronę (też potocznie i może być uważane przez niektórych za błąd): 'Between you and I, it's not a good idea.' To tak dla wyjaśnienia, ale lepiej uczyć się poprawnych form :).
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mogę dodać, że np. w Irlandii bardzo często, a zasadzie cały czas ludzie używają Myself and Alan, Myself and Eddie... nawet tak piszą w nieformalnych listach. Jak powiesz Alan and I albo Eddie and I to od razu zabrzmi dziwnie choć poprawnie :)
P
psempruch

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

me stawiamy wtedy gdy chcemy powiedzieć lub napisać "mnie" a I wtedy gdy chcemy powiedzieć lub napisać "ja"
K
Kamila_Figiel

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Me - mnie, I - ja
miki761

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W mowie potocznej spotykam sie z określeniem ,,me'' na poczatku zdaniapraktycznie na co dzien. Podnioslem ten temat na lekcji wykladowca wyjasnil . Jest to forma uzywana , coraz bardziej powszecha ale nie poprawna!
S
simon8669
karol.k - Jest to poprawne w momencie, gdy używamy tego jako tzw. Adult Root Infinitive, czyli np.

"Me win that race? Impossible!"

Czyli ogólnie w przypadku, gdy chcemy coś całkowicie zanegować czy wyrazić niemożliwość czegoś. Oczywiście jest to tylko jeden wąziutki zakres poprawnego użycia.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

jacek811

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

me-mi-[mnie,mi...]np;lubisz mnie,zabrali mi samochód tak ja myślę Kazimierz.
Kazimierzm

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

i to ja
me to mnie
dptasz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki