ZALOGUJ SIĘ

Różnica w zdaniu Had - Have . Zmiana znaczenia ?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
The skier had spent some time in the avalanche and his limbs were frostbitten.

Jaka jest różnica gdyby Dac zamiast " had" słowo have . jak się zmieni zdanie znaczeniowo?
K
kaczmarmarcin
piotr.grela - Ja to rozumiem tak:
"The skier had spent some time in the avalanche and his limbs were frostbitten."
Że to dotyczy to jakieś odległej przeszłości akcentującej, że narciarz spędził trochę czasu pod zaspą śnieżną i dostał odmrożenia kończyn.

A to zdanie: "The skier have spent some time in the avalanche and his limbs were frostbitten." jest z niedawnej przyszłości może news.

Tak się zastanawiam, dlaczego nie można by zastosować dwóch czasów Past Simple i w języku mówionym, chyba by tak było:
"The skier spent some time in the avalanche and his limbs were frostbitten."
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Użycie "had" wskazuje na to, że narciarz spędził nieco czasu pod lawiną zanim jego kończyny uległy odmrożeniu.
Użycie w tym przypadku "have" byłoby niepoprawne gramatycznie - Present Perfect i Past Simple w jednym zdaniu? Nie widzę tego.
"The skier spent some time in the avalanche and his limbs were frostbitten." chyba mogłoby być. Ale użycie Past Perfect podkreśla, że odmrożenie jest skutkiem pobytu pod lawiną.
darkobo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

użycie w tym zdaniu czasu Past Perfect (had + III forma) oraz w dalszej części Past Simple, ma na celu pokazanie chronologii danych wydarzeń. Narciarz najpierw spędził pewien czas pod lawiną, po czym jego kończyny doznały odmrożeń.

Użycie Present Perfect (have + III forma) nie stworzy czytelnej linii czasowej i nie odda zamierzonego sensu. Sprawi tylko, że zdanie będzie niegramatyczne.
klaudia.dol
Pracownik eTutor
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Moim zdaniem, mogę się mylić, kiedy występują po sobie dwie lub więcej czynności w czasie Past Simple, to te czynności też są w porządku chronologicznym bo zazwyczaj trudno aby one wykonane w tym samym czasie.
Ale Past Perfect akcentuje, że jedna czynność była wcześniej od drugiej.
W codziennym zastosowaniu języka angielskiego w mowie, używanie czasów gramatycznych trochę jest niewyraźne i się zaciera.
Ale za to w języku bardziej formalnym pisanym np. w powieściach, pisarze dość często używają czasu Past Perfect.

Zauważyłem, że im bardziej poczytniejszy pisarz, tym jego język jest prostrzy np. Jeffrey Archer.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
klaudia.dol - Piotrze, masz rację, usunęłam nieprawidłowość w moim wpisie :) Plusik ode mnie za czujność!
Oczywiście, to podwójne użycie czasu Past Continuous mówi o tym, że wymienione czynności działy się równocześnie.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.