ZALOGUJ SIĘ

[B1-6] Have something done - kiedy stosujemy ?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Pytanie odnośnie lekcji https://www.etutor.pl/lessons/en/b1/6/2/41516

Kiedy to stosujemy ? Jest jakaś różnica pomiędzy "My father broke his leg" oraz "My father got his leg broken" ?
S
sixsense6

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Stronę bierną stosujemy wtedy, gdy mówimy, że jakaś czynność została wykonana:
Gdy nie znamy wykonawcy czynności
Gdy chcemy podreślić samą czynność, a osoba ją wykonująca jest po prostu mniej ważna od samej czynności
Gdy ktoś zrobił dla nas daną czyność np. zafarbowałam włosy (Ja ich nie zafarbowałam, tylko fryzjerka to dla mnie zrobiła) i powiemy I had my hair dyed.
My father broke his leg - mój ojciec połamał nogę.
My father got his leg broken - również możemy powiedzieć moj ojciec połamał nogę. Róznica jest taka, że Mój ojciec - nie jest już wykonawcą czynności - on fizycznie nie połamał sobie nogi - to był wypadek. Podkreślamy tutaj właśnie, że coś mu się przypadkiem wydarzyło.
Można powiedzieć, że stosując czas bierny:
COŚ zostało zrobione przez KOGOŚ
W odróżnieniu od strony czynnej:
KTOŚ zrobił COŚ.
A
Aga301529

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

konstrukcja, o której mówimy to kauzatywne have/get (causative have/get), nie strona bierna :)
Zdanie "My father broke his leg" przekształcone na stronę bierną brzmiałoby "My father's leg was broken (by my father)".

Różnica między zdaniami "My father broke his leg" oraz "My father got his leg broken" polega na tym, że w pierwszym przypadku to ojciec jest sprawcą złamania. Mógł to zrobić przypadkowo lub celowo. Jest to zwykłe zdanie w czasie Past Simple, które ma nas poinformować o zaistniałym w przeszłości wypadku. Za to zdanie z "get" ma sugerować, że złamanie nie powstało przez ojca. Dzięki tej konstrukcji wskazujemy, że to przez kogoś lub coś ta noga została złamana. Jest to o tyle ciekawe, że nie musimy wspominać o sprawcy, a wiadomo, że nie jest nim podmiot właśnie dzięki temu "get" lub "have".
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.