ZALOGUJ SIĘ

"Do you don't see this?" czy może byc takie pytanie?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
czy moze byc takie pytanie jak w temacie a jak nie to proszę o wytłumaczenie
izak9293

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Nie może. Tak zadane pytanie nie ma w języku angielskim żadnego sensu.
Poprawne pytania to:
"Do you see it" - czy to widzisz?
"Don't you see it?" - (czyż) nie widzisz tego?

EDIT:
Sporo o czasie Present Simple jest w lekcji A1-14, a zadawanie pytań wyjaśnione jest tu: https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/14/3/38499
darkobo
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

może być "dont you see that?
izak9293
darkobo - Może być "don't you see that?" - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

i czemu do do not jak masz it a nie postawiłeś does/not it to 3 osoba
izak9293
darkobo - Bo to pytanie o "you", a to druga osoba. "it" nie pełni tutaj roli podmiotu.
Można zadać pytanie "Does it see you?", ale oznacza ono "Czy to cię/was widzi?" Widać różnicę? ;)
- 3 lata temu
piotr.grela - Takie same miałem wiele lat temu rozterki :-) - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mnie się wydaje, że to poprawne pytanie 'Nie widzisz/widzicie/widzi pan/ widzi pani/dostrzegasz tego? = Do you don't see this? = Czy tego nie widzisz/widzicie/widzi pan/widzi pani/dostrzegasz?'
A
ang-nsw
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
izak9293 - które pytanie??? - 3 lata temu
ang-nsw - To, o które pytasz w tytule. - 3 lata temu
darkobo - Sorki ang-nsw ale mieszasz. Konstrukcja "Do you don't see .." jest niepoprawna. - 3 lata temu
ang-nsw - Wskaż błąd w pytaniu 'Do you don't see this?', bo o tym mówimy. Zgoda - "Doyou don't see.." jest niepoprawne - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
darkobo - "Pytania w czasie Present Simple tworzymy z czasownikiem posiłkowym do (does w 3. os. l. poj.), który umieszczamy na początku zdania przed podmiotem, a następnie czasownik główny (w bezokoliczniku) i resztę zdania."
Gdzie tu widzisz miejsce na "don't" ?
Jeśli już bardzo chcesz zapytać się "Czy ty tego nie widzisz?" to wstawiasz samo "not" przed czasownikiem głównym.
Czyli: "Do you not see this/it/that? Choć nie jestem za bardzo przekonany czy to jest poprawne, ale sądzę, że tak zadane pytanie Anglik by zrozumiał.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
darkobo - I see it. - widzę
I don't see it. - nie widzę
Do you see it? - widzisz to?
Don't you see it - nie widzisz tego?
Koniec, kropka. Lekcja A1-14.

Sprawdzanie pisowni w ET nie zawsze jest miarodajne.
- 3 lata temu
ang-nsw - A co z tym mieszaniem? Co błędnego napisałem? Ja się uczę, nie pouczam. - 3 lata temu
ang-nsw - Sprawdziłem w jeszcze jednej aplikacji do sprawdzania pisowni i nie wykazuje błędu.
Może to zdanie z emfazą?
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ktoś się jeszcze wypowie bo są podzielne zdania
izak9293

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie no, nie ma podzielonych zdań. Pierwsza odpowiedź darkobo jest poprawna. Zadanie pytania w ten sposób jest błędem. Błąd polega na tym, że zdanie zawiera dwa czasowniki posiłkowe, które w dodatku sobie zaprzeczają - do i do not. Poczytaj o budowie pytań w present simple.
N
NY-NY
ang-nsw - To po co są te aplikacje do sprawdzania tekstów? Dlaczego wprowadzają uczących się w błąd? A1 przerobiony mam dwukrotnie, present simple nie jest dla mnie problemem. Zrozumiałem to pytanie tak, jak napisałem, sprawdziłem jeszcze pisownię w https://www.etutor.pl/writing-assistant/user-entry/qscdcrcxyhogmwox, która nie znalazła błędu w tym pytaniu i pomyślałem, że jest tu jakiś niuans gramatyczny. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
NY-NY - Takie aplikacje mogą wyłapać podstawowe błędy, ale nie poprawią wszystkiego. Niestety komputer jest jeszcze za prosty na to i opiera się na ograniczonej liczbie wprowadzonych reguł. Co ciekawe, inne tego typu programy takie jak grammarly albo grammarcheck też poległy na tym zdaniu, ale reverso speller pokazuje błąd. Myślę, że to głównie dlatego, że to dosyć niestandardowa konstrukcja i teoretycznie pytanie zaczyna się dobrze - od "do" - tylko potem pojawia się niepotrzebne "don’t", a tego program już nie zauważa. - 3 lata temu
ang-nsw - Dzięki! Dobrze, że znalazł się wśród kursantów, taki taktowny, empatyczny i kompetentny ekspert, jak NY-NY. Nie żałuję, że przedłużyłem na 2 lata abonament ET (do 27 marca 2023, za jedyne 259,35 PLN).
Pozdrawiam!
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki