ZALOGUJ SIĘ

Jak stworzyć liczbę mnogą od baker's, stationer's, chemist's? A może nie zmieniać?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Jak będą wyglądały poprawne formy liczby mnogiej w odniesieniu do nazw obiektów handlowych zakończonych na 's, np. baker's, stationer's, chemist's? Czy może ich nie zmieniać?
K
Ka_ang
piotr.grela - Może trochę OT albo może ma to jakiś związek. Czasami słyszę takie zdanie: "I'm at the doctor's", zwłaszcza od osób starszych i to chyba znaczy: "I'm at the doctor's surgery". Gdzieś kiedyś oglądałem vlog na YouTubie, w którym, była mowa, że zanika to 's z dopełniacza saksońskiego i mówi się: "I'm at the doctor". Chyba kiedyś się mówiło at the baker's shop, at the chemist's store. Specjalistyczne pojedyńcze sklepy znikają, bo zmienia się handel i High Street, może też dlatego zmienia się jezyk. Leki zwykłem kupować nie w aptece (chemist's) ale w Bootsie, (takie połączenie apteki z drogerią) Od ponad dwóch lat nie muszę nigdzie wychodzić po leki, listonosz mi przynosi z apteki internetowej. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Poprawne formy to : bakers, chemists itd - czyli piszemy bez apostrofu.
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

zgadzam się z odpowiedzią Foxymf. Liczbę mnogą dla rzeczowników "baker's", "chemist's" i tym podobnych tworzymy poprzez usunięcie apostrofu :)

baker's --> bakers
chemist's ---> chemists
klaudia.dol
Pracownik eTutor
Ka_ang - A czy nie zmieni się przez to znaczenie słowa? baker's to piekarnia a bakers to piekarze, a nie piekarnie. Gdyby zrobić bakers' shop to będzie jedna piekarnia kilku piekarzy... - 3 lata temu
klaudia.dol - Wszystko zależy od kontekstu. Teraz nie mówimy o żadnym, więc "bakers" czy "chemists" może oznaczać zarówno "piekarzy"/"aptekarzy" jak i "piekarnie"/"apteki".

W zdaniu "I couldn't find my favourite cough syrup at the chemist's down my street. I will look for it at other chemists." z kontekstu rozumiemy, że chodzi o sklepy, a nie osoby.

W razie wątpliwości, zawsze można używać "bakery" i "pharmacy" :)
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.