ZALOGUJ SIĘ

Who does it belong to? kiedy dajemy słówko to na koniec pytania?

12 lat temu
M
monisia19882

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Odpowiem Ci chętnie, bo pytania z przyimkiem na końcu to mój konik.:)
Otóż jeśli mamy w zdaniu dopełnienie (albo nie mamy i chcemy o nie zapytać), po czasowniku lub przymiotniku z przyimkiem, to pytanie o to dopełnienie tworzymy w następujący sposób:
It belongs to my father
Who does it belong to?
Zamiast dopełnienia na końcu mamy wyraz pytający na początku, a przyimek "to" został samotnie na końcu, oderwany od dopełnienia.
Kilka innych przykładów:
They are laughing at his clothes - What are they laughing at?
My sister looks after her hamster - What does my sister look after?
We are interested in classical music - What music are we/you interested in?
He is good at maths - What (subject) is he good at?

Dlatego lepiej pewnych konstrukcji przymiotnikowych czy czasownikowych uczyć się od razu z przyimkami, np. look for, listen to, take care of. Wtedy są one gotowe do użycia w tego typu pytaniach.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
slawek4 - Podoba mi się ta odpowiedź. Rzeczowa i bardzo skrupulatna. Dzięki - 12 lat temu
TopMan - Tak wszystkie odpowiedzi askawska sa takie:
rzeczowe, skrupulatne nie wzbudzajace zadnych watpliwosci, poparte duuzym doswiadczeniem i fachowa wiedza.
Dziekuje, ze moge sie dzieki Tobie rowniez czegos nauczyc.
Pozdrawiam,
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"belong to" jest traktowane jakby jako jedno słowo
powiesz
>It belong to Tom.
zapytasz
>Who does is belong to?
w języku polskim zwrot "należy do" jest rozbijany w pytaniach i słówko do idzie na początek, w angielskim się tego nie rozbija
To należy do Toma.
Do kogo to należy?
Bilberry
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
askawska - Cóż, podoba mi się Twoje wyjaśnienie. Krócej i prościej. :) - 12 lat temu
Ewa-Sally - a czemu 'It belong...' a nie 'It belongs...'?
Chyba to literówka i przy drugim '>' jeszcze jedna :)
- 12 lat temu
askawska - Przy pierwszym > zgoda - literówka. Ale przy drugim mamy pytanie, końcówka jest przy "does". - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
Ewa-Sally - w drugim miałam na myśli 'is' - czy nie powinno być 'it' :) - 12 lat temu
askawska - No jasne, że tak! Wiele prawdy jest jednak w tym, że widzimy to, co chcemy zobaczyć. :) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki