ZALOGUJ SIĘ

would have… - tryb przypuszczający odnośnie do przeszłości

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Natknąłem się na takie zdanie: "I would have given you a lift" - podwiózłbym cię. Dotyczy ono przeszłości (co wynika z kontekstu). Zgaduję (bo jeszcze tego tematu nie miałem w ramach kursu), że w tryb przypuszczający odnośnie do przeszłości tworzymy używając would+have + trzecia forma. Czy jest to gdzieś omówione na którymś poziomie kursu podstawowego?
K
KrzysztofJankowiak
piotr.grela - Moim zdaniem jest to część trybu warunkowego III lub mieszanego II z III, czyli zdania z "if".

"If I had been near you I would have given you a lift"
Gdybym był w pobliżu Ciebie podwiózłbym Cię.

Zastanawiam się czy tutaj nie można by stworzyć trybu mieszanego "2+3"
Tryby warunkowe mieszane to jeszcze moja pięta Achillesowa.

If I were / (was - spoken BrE) near you I would have given you a lift".
Jeżeli byłbym w pobliżu Ciebie podwiózłbym Ciebie.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Tak, myślę tak jak piotr.grela, że to jest III tryb warunkowy.

W zakładce: https://www.etutor.pl/grammar możesz znaleźć zagadnienia gramatyczne z trybów warunkowych na różnych poziomach.
Po kliknięciu w ,,Tryby warunkowe'' sam zobaczysz. :)
S
skrzypce.oli

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

wspomniana konstrukcja to tak zwany "perfect infinitive" (czasownik "have" + trzecia forma czasownika). Tutaj występuje ona z czasownikiem modalnym "would". Podrzucam link do lekcji, w której omawiane jest to zagadnienie :)
https://www.etutor.pl/lessons/en/b2/14/1/43604

Czasowników modalnych z perfect infinitive używa się, jak wspominają piotr.grela oraz skrzypce.oli, w trybach warunkowych (głównie III oraz II+III, III+II). Wszelkie notatki gramatyczne na ten temat z łatwością wyszukasz na stronie z powyższego komentarza :)
klaudia.dol
Pracownik eTutor
KrzysztofJankowiak - Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki