ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego w zdaniu "Listen to me, it is not like you think" jest "like" a nie "as"?

12 lat temu
Dlaczego w zdaniu "Listen to me, it is not like you think" jest "like" a nie "as" skoro "w zdaniu składowym występującym po nim pojawia się czasownik"?
J
jdzbikowska

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Niestety zauważyłem, że na ETutor nie ma preferencji co do wersji językowej. W jednych miejscach jest to American English (jak w podanym przykładzie) w innych British English. Dla mnie jest to podstawowa wada tego portalu, ponieważ na różnych egzaminach zewnętrznych wymagane jest jednak trzymanie się jednej wersji językowej, a nie przeskakiwanie miedzy jedną a drugą. TO WPROWADZA LUDZI W BŁĄD! Zwłaszcza tych mniej doświadczonych.
piter_c
Hermenegilda - Masz rację jeśli chodzi o egzaminy.
W praktyce nie ma to już takiego znaczenia, język jest mocno pomieszany i wszędzie zauważysz wpływy zarówno BrE jak i AmE.
- 12 lat temu
piter_c - Tak, mieszają się te wersje, zwłaszcza jeżeli chodzi o słownictwo i język potoczny. Wychwytuję coraz więcej amerykanizmów w brytyjskiej angielszczyźnie. Gramatyka jednak jest bardziej konserwatywna. Moi brytyjscy nauczyciele urwaliby mi głowę za "like" w powyższym przykładzie. Poza tym jest to element spotykany często w testach sprawdzających wiedzę gramatyczną. I to miałem na myśli pisząc o wprowadzaniu w błąd. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Obie wersje będą poprawne, "It's not like you think" będzie należało bardziej do stylu nieformalnego, nie tylko AmE.
e.lukasiewicz
jdzbikowska - Według mnie, w przykładowych zdaniach powinnna być forma zgodna z zasadami opisanymi wcześniej. Takie odstępstwa bez żadnego komentarza, dezorientują osoby, które dopiero utrwalają ten materiał. - 12 lat temu
piter_c - @jdzbikowska - pełna zgoda.
Pani lektor na kursie lub w klasie robi potem test i mamy błąd. I tłumaczenie, że etutor pokazyłby dobrą odpowiedź nie pomoże. A swoją drogą ciekawe czy egzaminy które organizuje etutor uwzględniają zawsze dwie możliwości odpowiedzi wersję formalną i potoczną :) . Jeżeli odpowiedź musi być w języku potocznym z jakiegoś powodu może to być przecież zaznaczone.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki