ZALOGUJ SIĘ

Past Simple czy Present Perfect?

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Cześć, nie mogę ogarnąć użycia czasów w tym zdaniu:

Did you ever consider that possibility? (zdanie dodane do powtórek)

dlaczego nie jest użyty Present Perfect

Have you ever considered that possibility?
A
anbiko
darkobo - Jeśli możesz edytować tytuł to zmień Present Simple na Past Simple. - 4 lata temu
piotr.grela - Moim zdaniem można użyć obu czasów.

Chociaż zdania przeszłe z" ever", "never" kojarzą mi się z Present Perfect.
Mieszkając w południowej Anglii, bardziej skłonny byłbym użyć Present Perfect, bo tutaj ludzie często używają tego czasu.

A tutaj Pan Paweł na kanale: "English is Fun" - wyjaśnia nam kontrowersje pomiedzy czasem: "Present Perfect a Past Simple": https://youtu.be/sSHPkiiVmOM
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
darkobo - W szkołach i na kursach uczą nas, że bardziej odpowiedni jest Perfect, ale będąc w Irlandii zdecydowanie częściej spotykałem się w takich zastosowaniach z Simple.
Z wyjaśnień znajomego Irlandczyka zrozumiałem, że Past Simple po prostu bardziej odpowiada naszemu trybowi dokonanemu (nie byłeś to nie byłeś, i już), a Perfect częściej naszemu niedokonanemu. Choć też oczywiście z wyjątkami. I pewnie gdyby pytanie dotyczyło tego czy ostatnio byłeś, to już szybciej byłby zastosowany Perfect - Have you recently been ... ? (może przez to słynne powiązanie z teraźniejszością).
- 4 lata temu
piotr.grela - Jest to może związane z tym, że 6-7 razy więcej Irlandczyków mieszka w USA niż w samej Irlandii. Stąd wymowa i gramatyka jest bardziej zbliżona do AmE.
Mi po wielu latach nauki na Etutorze, mówią, że mam dziwny Irlandzki akcent :-(
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Cześć,

zdanie pochodzi ze słownika: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=consider

Tak naprawdę mamy tutaj zdanie wyrwane z kontekstu, dlatego obie wersje zdania możemy uznać za prawidłowe. Bardziej intuicyjnym wydaje się użycie Present Perfect ze względu na przysłówek "ever" jednak często zdarza się, że w amerykańskim wariancie języka Present Perfect w wielu przypadkach ustępuje miejsca Past Simple.
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dzięki śliczne za wyjaśnienia.
A
anbiko

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki