ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego nie warto uczyc się angielskiej gramatyki :-)

zmodyfikowany: 5 lat temu
Znalazłem dość "wywrotowy" artykuł "Dlaczego nie warto uczyć się gramatyki angielskiej".
https://speakingo.com/dlaczego-nie-warto-uczyc-sie-angielskiej-gramatyki/

Ale moim zdaniem, chyba jak dla większości z Was gramatyka, stanowi rusztowanie, zbiór reguł, które należy stosować przy lączeniu słów.
O ile pamiętam o tym pisał, niejednokrotnie amerykański lingwista Noam Chomsky.

Kiedyś czytałem, że w Finlandii, gdzie szkolnictwo stoi na najwyższym na świecie poziomie, w nauczaniu angielskiego, nie uczy się reguł gramatycznych. Trochę wydało mi się to niedorzeczne...
piotr.grela
parseq - Bo może w Finlandii uczą angielskiego głównie przez konwersację. Tam w telewizji po fińsku lecą tylko wiadomości. Reszta najwyżej z napisami. Za mały kraj na dubbing. Zaobserwowałem to podczas mojego dwutygodniowego pobytu. Młodzi ludzie przychodzą więc do szkoły już przynajmniej osłuchani z m.in. angielskim.
Jak uczyłem moje dzieci niemieckiego mówiąc do nich od urodzenia (jako jedyny w rodzinie), to nie było w tym ani śladu gramatyki. Rówieśnicy w szkole wielokrotnie pytali starszą córkę o detale z niemieckiego. Moja córka opowiadała mi, że nigdy nie potrafiła uzasadniać odpowiedzi mimo, że znała jej prawidłową formę, co wzbudzało niezłe zdziwienie otoczenia.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
parseq - Studiując w Niemczech zauważyłem, że tubylcy nie znali formalnych zasad ani terminów gramatycznych własnego języka (bo i po co?).
Nauka gramatyki jest potrzebna obcokrajowcom, aby szybciej usystematyzować schematy konstrukcyjne obcego języka.
Podobnie jest z językiem polskim dla obcokrajowców. Oni poznają listę rzeczowników rodzaju męskiego kończących się na samogłoskę "a". Polak bez studiów polonistycznych zwykle ma sporą trudność z podaniem tych wyjątkowych przypadków.
(Ja zapamiętałem: tata, mężczyzna.)
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Podobne wątki