ZALOGUJ SIĘ

Słówka, których nauka sprawiła lub sprawia Wam najwięcej kłopotu.

zmodyfikowany: 12 lat temu
Zapewne niejedna osoba, która uczy się słówek i robi powtórki na Etutorze ma jakieś słówka, których zapamiętanie zajmuje duuużo czasu.
Pamiętacie jakieś wyrazy, z którymi mieliście problem?

ja ostatnio mam problem z zapamiętaniem: contempt-pogarda; genuinely-autentycznie; precisely-dokładnie, precyzyjnie; proper-właściwy, odpowiedni. Za nic nie mogę ich zapamiętać. Macie takie ''kobyły''?
Jokasta

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

diarrhoea - fajne słówko, ale trudne do zapamiętania
nauczycielka kazała nam zapamiętać:
"dia" na początku, a potem: Run Run Hurry Or Else Accident
i działa, do dziś pamiętam :D

za to problemem są dla mnie odmiany: przymiotnik-przysłówek, gdzie "c" wymienia się na "s", nie mogę tego spamiętać

czasami też mam pustkę w głowie, gdy słyszę na początku dźwięk "ka" i nie wiem czy powinno być "c", czy "k", czy może "q", straszna ta angielska pisownia
Bilberry
Jokasta - Tej biegunki tez długo nie mogłam zapamiętać. Tak jak i słówka ''unconscious.'' - 12 lat temu
lamia_wroc - po oglądaniu Ostrego Dyżuru w dzieciństwie dość dobrze opanowałam słowa typu: biegunka, zapalenie płuc, rak, wypadek, tracheotomia itd. ;) - 12 lat temu
DAD - Ja tak mam z Housem. Wszystkie guzy, raki, wątroby... :) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najśmieszniejsze jest to, że ta trudność zakodowania jakiegoś słowa nawet nie zawsze jest związana z jego długością. Np. można bez problemu zapamiętać wyraz typu: "responsibility", czy "artificial intelligence", a np. mieć problem z króciutkim "due", które u mnie przewija się w powtórkach od około dwóch tygodni i za cholerę nie mogę jakoś go zapamiętać. Zawsze muszę chwilę poszperać w pamięci, aby wydobyć to króciutkie słówko. Może właśnie dlatego, że jest krótkie i "podobne całkowicie do niczego".
R
radmar2
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Inne słówka dość popularne nad którymi muszę moment podumać to: mug, jug i jar. Problem z nimi polega u mnie na tym, że jak usłyszę to zawsze muszę się moment zastanowić czy to kubek, dzbanek, czy słoik.
R
radmar2
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Wampirka - ja nad jug i jar też muszę się trochę zastanowić... a niby takie proste... - 12 lat temu
Pawel3 - też mam podobnie:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ja mam problemy ze słowami, które nie są melodyjne, których melodii nie czuję. koszmar.
lamia_wroc

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mediterranean... i nie tyle chodzi mi o pisownie co o wymowe :P lubie salatke śródziemnomorska i zamawianie jej zawsze bylo wyzwaniem :)
rzuff_3

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Problemem dla mnie było nauczenie się na pamięć transkrypcji fonetycznej nazwy pewnej miejscowości w Walii :)

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Oczywiście jest to przypadek ekstremalny ale chyba warty wzmianki.
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Bilberry - http://llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk/say.php

ja to mam problem z powiedzeniem i napisaniem:
Aberystwyth, też w Walii
b. ładna miejscowość
- 12 lat temu
quantum137 - Tak Walia i walijski ... ciężki kawałek chleba, to już ze Szkotem łatwiej się dogadać :D - 12 lat temu
DAD - Ja takie slowa zawsze dziele na 2 lub 3, w zaleznosci od dlugosci. Pozniej dopasowauje skojarzenia. Przyznam ze czasami skojarzenia dla kogos są mega dziwne, ale mnie to sie tak kojarzy a to najwazniejsze :) - 12 lat temu
quantum137 - Jeśli działa to spoko :)
Przez lata nie mogłem zapamiętać gdzie jest jaki równoleżnik (Raka, Koziorożca) i podpowiedziano mi, że rak może usiąść koziorożcowi na głowie ... i już nigdy mi się nie myliło:)

Mnemotechnika to użyteczna sprawa.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

a jak Wam idzie nauka phrasal verbs? dla mnie to koszmar,uczę się tego wytrwale,bo w języku potocznym często się ich używa.Mam prośbę do e-tutorowiczów przebywających obecnie w Anglii ,napiszcie proszę jak to tam wygląda,bo może tylko mi się wydaje,że są w powszechnym użyciu.pozdrawiam
zorija
Bilberry - phrasal verbs to podstawa, wprawdzie prawie wszystkie te wyrażenia (czasowniki frazowe) da się zastąpić noramlnymi, ale zwykły Anglik używa frazowych, bo zamienniki częso to wyszukane słownictwo
np. give up - surrender
z czasem łapiesz na jakiej zasadzie są one tworzone, np. czasowniki z "off" często się tłumaczy to polski czasownik z przedrostkiem "z-"
- 12 lat temu
lamia_wroc - ja phrasal'i uczę się w formie całym zdaniami, wyrażeniami
ale nie w taki oczywisty sposób:
She mashed up whole carrot.
ale:
Julia Child mashed up every vegetable with a smile at her face.

albo:
kojarząc texty z piosenek

- 12 lat temu
Bilberry - tak jest robić najlepiej, kiedyś uczyłem się z książki Broniarka (dziennikarz, znawca polityki Amerykańskiej, starsi wiedzą o kogo chodzi) - podawał on taką metodę, w której trzeba się było uczyć na pamięć zdań, a nie słówek, niestety wtedy mi się za bardzo nie chciało :P - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.