ZALOGUJ SIĘ

Are you waiting for someone? Dlaczego w tym pytaniu jest someone a nie anyone?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
kasi
ipon - someone? czekasz na kogoś? lub somebody ale anyone znaczyłoby,żeczekasz na nikogo anybody,anyone nikt - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
Wiesia55 - "someone" jest kimś określonym, dodanym do Twojej chęci spotkania tego kogoś, a "anyone" w tym zdaniu mogłoby oznaczać kogokolwiek, kto się w danej chwili pojawi. Więc - czekasz na kogoś, o kim myślisz "someone", czy na kogoś, kto Tobie się sam wmyśli "anyone". - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Na to pytanie jest już kilka odpowiedzi na portalu, wystarczy poszukać.
BTW:
> someone? czekasz na kogoś? lub somebody ale anyone znaczyłoby,że czekasz na nikogo anybody,anyone nikt
Bzdura, taką funkcje pełniłoby nobody/no one.
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
ipon - Dzieki zapamiętam Twoja odpowiedż pokazuje sens pytania fakt,że czekać na nikogo to jednak nobody. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
quantum137 - Miro na Twoim miejscu bardzo poważnie bym się zastanowił nad sensem takiej "działalności" na tutorze.
Co chwila jakieś teorie/podejrzenia zamiast skupiania się na tym co ważne...
Same tylko powtórki (patrząc na ich ilość) powinny sprawić, że takie sprawy dawno temu miałabyś opanowane. Widzę natomiast, że w dalszym ciągu dodajesz bardzo dużo nowych rzeczy.
To co robisz jest moim zdaniem pozbawione sensu... jest to bardzo nieefektywna "nauka".
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
kasi - A co z zasadą że "some" używamy w zdaniach twierdzących a "any" w zdaniach negatywnych i pytaniach? - 12 lat temu
quantum137 - Nie ma takiej zasady, jest to ogólne stwierdzenie przydatne na poziomach początkujących by zbytnio nie gmatwać tematu. - 12 lat temu
DAD - Czy to znaczy że wiedza z tego linka jest kiepska? Nie chciałbym podsyłać takich materiałów, jeśli miałoby wprowadzac w błąd. Rozumiem że to jakieś ogólniki, ale mam nadzieję że przynajmniej prawidłowe. - 12 lat temu
quantum137 - Linka nie sprawdzałem. - 12 lat temu
DAD - oh... ja myślałem że Twoj komentarz jest do mojego wpisu, sorry. - 12 lat temu
quantum137 - Nie, komentarz był do tego co napisała kasi, dodatkowo bylem zmęczony i szczerze powiem, że nawet nie zauważyłem tego Twojego linka lol:D - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ponieważ kasi wciąż ma wątpliwości i pyta: "A co z zasadą że "some" używamy w zdaniach twierdzących a "any" w zdaniach negatywnych i pytaniach?" dorzucę swoje trzy grosze.

Zajrzałam do gramatyki Murphy'ego i w skrócie wygląda to następująco:
- ogólnie "some" używamy w zdaniach twierdzących, a "any" w przeczących,
- w pytaniach używamy zarówno "some", jak i "any".
Z tym, że "some" stosuje się wtedy, kiedy mówimy o osobie lub rzeczy, która istnieje lub myślimy, że ona istnieje, i tutaj jest nawet podany Twój przykład kasi, czyli "Are you waiting for somebody?", z wytłumaczeniem, że osoba pytająca myśli, że osoba pytana rzeczywiście na kogoś czeka.

Poza tym "some" używane jest w przypadku propozycji i próśb o coś.

Jednocześnie jest zaznaczone, że pytający najczęściej nie wie czy rzecz lub osoba istnieją, więc najczęściej w pytaniach stosuje się "any".
?
Gość
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzieki wszystkim za odpowiedzi, chyba zrozumiałam ;) Znalazłam jeszcze to w necie na potwierdzenie :)

Usually, we use some in positive (+) sentences and any in negative (-) and question (?) sentences.
Look at these examples:

He needs some stamps.

He doesn't need any stamps.

Does he need any stamps?

We use any in a positive sentence when the real sense is negative.

Sometimes we use SOME in a question, when we expect a positive YES answer. (We could say that it is not a real question, because we think we know the answer already.)

Would you like some more tea?
Could I have some sugar, please?
kasi

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki