ZALOGUJ SIĘ

Wymowa "those" i "another" z 60 podstawowych słówek

zmodyfikowany: 12 lat temu
Dlaczego słówko "those" /ðəʊz/ jest wymawiane {touz}, a nie {weuz}
oraz słówko "another" /ə'nʌðə/ jest wymawiane {enade}, a nie {enawe}?

Czy to jest poprawne?
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

napisałeś w nawiasie "touz", ale tak naprawdę tam nie ma "t", jest "th" to taki dźwięk, którego nie da się zapisać jedna literką alfabetu łacińskiego i choć czasami dla ułatwienia Polacy piszą "this is" jak "dis is", ale to jest błędne, podobnie jak "zis is" czy "wis is"

jeżeli chcesz mówić poprawnie to trzeba poświęcić sporo czasu na nauczenie się wymawiania "th" - jest to jedna z moich pięt achilessowych
Bilberry
Gość - ok niepotrzebnie pisałem w nawiasach!

Chodzi mi o wymowę, a nie co ja napisałem w nawiasach bo to nie w tym problem - w słownikach Cambridge i Macmillan w wersji UK te 2 słowa z tych 60 podstawowych są inaczej wymawiane i stąd moje pytanie?

W wymowie tych 60 podstawowych słówek - słówka: this,these,that - początek brzmi tak samo, a w słowie those już nie ?

To samo w słowie: other a another - końcówke inaczej słychać.
- 12 lat temu
Bilberry - jak napisała poniżej askawska, są dwa "th" dźwięczne i bezdźwięczne i dwie wymowy tego "th" - 12 lat temu
Gość - Słownik Cambridge i Macmillan ma jedną wymowę czyli mają błąd? Ciekawe... - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
phantasm2001 - ;) moze ktos mial wiecej klusek w gebie ;) stad ta roznica? - 12 lat temu
Bilberry - nam może to ciężko usłyszeć, ale tam jest różnica
na pocieszenie Anglik nie słyszy różnicy pomiędzy słowami:
proszę i prosię
dla niego brzmią tak samo ;)
- 12 lat temu
Gość - ok BilBerry tak jest różnica między th - ð a th - θ tylko w słowie those jest th - ð tak samo jak w słowie this,that,these i w etutor początek powinno brzmieć tak samo we wszystkich przypadkach ale nie jest tak w słowie those. I słychać różnicę między those etutor a those cambridge. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się z Blueberry: ani [z], ani [w], ani [d].
Dodam, że dźwięk ten ma swojego bezdźwięcznego kolegę, którego jesteśmy skłonni wymawiać [s], [f] lub [t]. Też błędnie.
Można wyćwiczyć, choć na pewno łatwiej w dzieciństwie.
Stajemy przed lustrem. Koniec języka wkładamy między zęby i w tej pozycji próbujemy wymówić odpowiednio [z, s] lub [d, t]. Najpierw oddzielne dźwięki, a potem w wyrazach. Można sobie przygotować listę słów, w których występują i czytać sobie głośno.
No może nie dwadzieścia, ale kilka minut dziennie. Codziennie. :)
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ok, nie zroumiałam pytania i się wymądrzam. Zerknęłam w te 60 słówek, posłuchałam kilka razy uważnie i co do słowa "those" nie zgodzę się - początkowy dźwięk się minimalnie różni od tego samego dźwięku w pozostałych 3 słowach, ale na pewno nie jest to [d], ani tym bardziej [t].
Co do "another", zgadzam się. Tutaj zarówno samo słówko, jak i przykłady różnią się ZNACZNIE wymową. Czy na tyle, by robić z tego problem? Nie wiem.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Gość - Jak się różni znacznie to chyba jest już problem... - 12 lat temu
phantasm2001 - Wiesz,mi ze w UK duzo ludzi nie moze sie z soba dogadac ... anglik a z anglikiem. Kazdy tu wymawia jak chce.... ale masz racje "my" z portalu powinnismy sie uczyc poprawnie ;)
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki